banner113

Dünyada helal turizm pazarı giderek büyüyor

banner106

Dünyada 'helal turizm' furyası giderek büyürken, Türkiye helal turizmi tercih eden Müslümanların en çok ziyaret ettiği üçüncü ülke

Dünyada helal turizm pazarı giderek büyüyor
10 Haziran 2017 Cumartesi 15:29

banner108
banner238
MasterCard ve Crescent Rating’in 2016 Küresel Müslüman Seyahat Endeksi’ne göre, dünyada 2015’te 117 milyon Müslüman seyahat etti. Helal turizm pazarının 2020 yılında 168 milyon turist ile 200 milyar dolarlık hacme ulaşacağı tahmin ediliyor.
Müslümanların en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında ilk üç sırada Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye var. 2015’te ikinci sırada yer alan Türkiye, 2016 verilerinde bir sıra geriledi. Müslümanların çoğunlukta olmadığı ancak Müslümanların en fazla ziyaret ettiği ülkeler listesinde ise ilk üç ülke Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık. Raporda, helal turizmin yükselişinde Müslüman toplumlarda orta sınıfın giderek güçlenmesinin etkili olduğuna dikkat çekildi.
İSLAMİ KURALLARA UYGUN TURLAR, CAMİ ZİYARETLERİ...
Quartz sitesinde yer alan habere göre, Güney Afrika’daki Islamic Travels and Tours (İslami Seyahat ve Turlar) firmasının sahibi Khalid Vawda, helal turizmin sektörde büyük olanaklar yarattığını ve birçok Müslüman ailenin dini kurallara uygun bir tatil planını tercih ettiği belirtti.
Helal turizm paketi satan sitelerde, alkollü içki, kumar ya da gece kulübü gibi ayrıntılar yer almıyor. Onun yerine İslami kurallara uygun yemek programları, ibadete uygun odalar, cami ziyaretleri ve kadınlar ve erkekler için özel havuzlar gibi ayrıntılar bulmak mümkün.
LAPTOP YASAĞI HELAL TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR
Ancak ABD yönetiminin Müslümanlara yönelik seyahat yasağı planı ve Türkiye dahil sekiz ülkeye getirilen laptop yasağı, helal turizmin önündeki en büyük engellerden biri. ABD Başkanı Donald Trump’ın laptop yasağı kararı, özellikle Müslümanların yoğun olduğu ülkelerdeki havayolu şirketlerini olumsuz etkiledi. Buna karşın ABD ve Amerika kıtasının tamamı helal turizmde Asya, Avrupa ve Afrika’nın çok gerisinde. Asya yüzde 66.7 ile Müslümanların en fazla seyahat ettiği bölgeler sıralamasında açık ara ilk sırada. İkinci sırada yüzde 35 ile Avrupa, üçüncü sırada ise yüzde 10.4 ile Afrika var. Sektördeki uzmanlara göre helal turizm henüz emekleme aşamasında, ancak büyük bir potansiyele sahip.


 

banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.