banner247
banner174
banner113

Manşet Alanya'nın Pazar sohbetinin konuğu ALTİD Başkanı Burhan Sili!

banner106

 Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili. 

Manşet Alanya'nın Pazar sohbetinin konuğu ALTİD Başkanı Burhan Sili!

banner108
banner238

Rezervasyon beklentilerinden iç/dış pazar analizlerine, aşı ve test prosedürlerinden Alanya sahillerinin düzenlemesine kadar birçok konuda açıklamalar yapan Başkan Sili, '1 Konu 1 Konuk' köşesinde Gazeteci Hüseyin Kalaycı'nın sorularını yanıtladı.

1- OTEL İŞLETMELERİ 2020'Yİ NASIL GEÇİRDİ?
2020 yılı sadece konaklama sektörü için değil, turizmin her alanında ve diğer tüm sektörler için zor bir yıl oldu. 2020 sezonu hepimiz adına olumsuz bir sezondu. Otellerimizin bir çoğunu açamadık. Temmuz ayında açtığımız otelleri ekim sonunda kapattık. Doluluk oranımız ise yüzde 60'lar seviyesindeydi. 


2- 2021'DEN BEKLENTİLER?
2021 aslında 2020'ye göre daha olumlu geçecek. Bunu görüyoruz. En azından görüyorduk , bugün görünen noktada mutasyon sorunuyla karşı karşıyayız. Aşılamanın iyi sonuçlar vermesi halinde 2020'den çok daha olumlu bir sezon geçireceğiz. 


3-SAHİL BÜFELERİNE DÜZENLEME GELECEK Mİ?
Sahil büfeleri ile ilgili olarak Alanya Belediyesi çalışmalarını yaptı. Müracaatlarını gerçekleştirdi. Şu anda büfe alanları Alanya Belediyesi'nin uhdesinde. Demirtaş'tan Okurcalar'a kadarki alandan bahsediyoruz. Bu sene itibariyle yaptığımız projeleri üyelerimizle de görüşerek tamamladık. Hayata geçireceğiz. 


4- SYEDRA ANTİK ŞEHRİ ALANYA'YA NE KATACAK?
Syedra Antik Kenti kültür turizmi anlamında son derece önemli. Gidip orada yaptığımız incelemelerde gördük ki bölge muazzam bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Doğru planlamayla doğru tanıtımla çok büyük bir kapasite yakalayabiliriz. Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere belediye başkanımız tüm kurumlar destek veriyor. 


5-2021 SEZONU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Aşılama süreci son derece önemli. Ama bizim görüşlerimize göre iç pazarda mayıs ayı itibariyle tesislerimizi açmaya başlayacağız. Ama gerçek anlamda haziran ayında hareketlilik olacak gibi görünüyor. 
Gazeteci Hüseyin Kalaycı: Görüştüğüm bazı otel sahipleri nisan ayında otellerini açacak!
Burhanettin Sili: Tabi ki nisan ayında oteller açılacak. Ben de 3 tesisin bir tanesini nisan ayında açmayı planlıyorum. Eğer bir değişiklik olmaz ise. Ancak hareketlenme  anlamında 'Haziran ayı' diyebilirim. 

6- REZERVASYON NE DURUMDA?
Geçen sene başında rezervasyonlar  2020'nin 2019'dan çok daha iyi geçeceğini gösteriyordu ancak pandemi her şeyi tersine çevirdi. Bu sene ön rezervasyonlar geçen sene Ocak ayını baz aldığımızda yüzde 90 oranında geride. Bu sene  son dakika satışların önemli olduğunu ve sezonun bu şekilde gerçekleşeceğini  görüyoruz. Bunun içinde öncelikle aşılama süreci ve sağlık son derece önemli. 


7- 2021'DE İÇ-DIŞ PAZAR ORANI NE OLUR?
Yine her zamanki gibi iç pazar bizim ana pazarımızdan birisi olacak . Alanya bölgesi olarak iç pazara önem veriyoruz. Bu anlamda yüzde 25-30 iç pazar dengemiz yine korunacak. Kalan oran ise yine dış pazar olarak devam edecek.


8-YERLİ TURİST OTEL TATİLİNE ALIŞTI MI?
Gecen süreçte tabi ki alıştı. Her ne olursa olsun iç pazarda hareketlilik ve sayı anlamında artış oldu. Ağırlıklı yabancıya göre kurgulanmış olan tesislerimizde bizler de zihniyet değişikliğine uğradık, uğruyoruz, uğramak zorundayız. İç pazara yönelik yeni aktiviteler vede sunumlar yapmak zorundayız. Yavaş yavaş her şey dahil sistemine alışıldı. 


9- ALANYA'MIZA HANGİ ŞEHİRLERDEN TURİST ALIYORUZ? 
Alanya olarak Ankara, İstanbul, Eskişehir, Konya, Gaziantep, Adana ve Bursa gibi şehirlerden ağırlıklı olarak misafir alıyoruz. 


10- 2021 SEZONUNDA HANGİ ÜLKELERDEN TURİST GELECEK?
Ağırlıklı olarak Rusya ve Doğu Avrupa pazarı yani Ukrayna ve Polonya gibi pazarlar ön planda olacak. İngiltere bizim için önemli. Her ne kadar bu pazar Alanya'da çok yüksek sayılarda olmasa da artış gösteriyor. Diğer tarafından Orta Avrupa. Almanya, Hollanda, İskandinav ülkeleri gibi pazarlarda belirli oranlarda artışlar olacağını yani 2019 gibi olmayacağını öngörebiliyoruz. 


11-TÜRKİYE'NİN AŞI VE TEST PROSEDÜRÜ GELEN YABANCI TURİSTLER İÇİN NASIL OLACAK?
Bu şu anda tartışılan bir konu. Nasıl yapılmalı? Uçak yolculuğu, aşı karnesi, uygulamalar ne yönde olacak, bu konular henüz netleşmedi.


12-TÜRKİYE TURİZM GELİŞTİRME AJANSI'NIN (TGA) NE GİBİ FAALİYETLERİ VAR, TANITIMDA NELER YAPILIYOR?
TGA'nın bir web sayfası var. (https://tga.gov.tr/) Orada her ay yapılanlarla ilgili rapor yayınlanıyor.  Buradan neler yapıldığını görmek mümkün. Sosyal medya kanalıyla tüm kaynak pazarlarımızda çok ciddi tanıtım yapılıyor.  Hangi pazarda ne tip bir çalışma yapılacağı başta Turizm bakanımız ve profesyonel bir ekiple kararlaştırılıyor.


13- PANDEMİDE DEVLET TEŞVİKLERİ YETERLİ OLDU MU?
Tabiki özel sektör her zaman daha fazlasını ister ve turizmde bunu bugüne değin yaptıklarıyla hak ediyor.  Ancak dünyanın her yerinde özellikle turizmde ciddi sıkıntı yaşandı. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde bile bu sıkıntı mevcut ve buralardaki turizm paydaşlarının dahi sıkıntı ve şikayetleri var. Çok zor bir süreç. Devletimiz kendi imkanları doğrultusunda elinden geleni yaptı ve yapmayada  devam ediyor. 


14-BELEDİYE BELGELİ OTELLERİN DE BAKANLIĞA BAĞLANMASI KONUSU GÜNDEMDE Mİ?
Bu son derece önemli. İki başlılık ortadan kalkacak. Zaten işletme belgesini alabilmek için işyeri açma ruhsatını belediyeden almak zorundayız. Ona istinaden Bakanlık belgesine başvuruyoruz. Ama Türkiye'de olan bütün tesisler Turizm Bakanlığı'na bağlandığı andan itibaren haksız rekabet ve denetim konusunda daha doğru bir noktaya ulaşacağız. Alanya'mızda dahi Bakanlık belgeli 300, bir o kadar da belediye belgeli tesis var. 


15-ESNAFA, OTELCİLERE SON OLARAK NELER SÖYLERSİNİZ?
Öncelikle bu sene de herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerekiyor. Maliyetlerde çok dikkatli gitmek gerekiyor. 2021 öyle çok iyi bir sezon olmayacak. Turizmciler, esnaf sezon planlamalarını yaparlarken, bu gerçeği bilerek hareket ederlerlerse herkes açısından daha olumlu olacak. Turizm son derece keyifli bir sektör. Maalesef iki üç  senede bir yaşanan krizlere rağmen bu noktadayız. Ama tüm sıkıntılara rağmen turizm ülkemiz, bölgemiz için önemli ve her şey gelecekte iyi olacak. 


16- AİLENİZE NASIL VAKİT AYIRIYORSUNUZ?
Pandemi sürecinde aileme daha fazla vakit ayırabildim. Özellikle çocuklarımla daha fazla aktivite içinde bulunabiliyorum. Onlar da bu durumdan oldukça memnun.
Manşet Alanya'ya bu röportajından dolayı teşekkür ediyor,  başta siz olmak üzere tüm ekip arkadaşlarınıza başarılar diliyorum.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.