banner113

EĞİTİM SEN ALANYA ŞUBESİNDEN İKTİDARA TEPKİ

banner106

Eğitim Sen Alanya Şubesi TBMM görüşmelerinde yoksul halk kesiminin bütçeden yok sayıldığını belirterek, taleplerinin 2023 yılı bütçesinde karşılanmasını istedi

EĞİTİM SEN ALANYA ŞUBESİNDEN İKTİDARA TEPKİ
16 Aralık 2022 Cuma 08:54

banner108
banner238

Eğitim Sen Alanya Şubesi üyeleri adına konuşan Başkan Ali Koca, "Bilindiği gibi Saray İktidarının hazırlamış olduğu bütçenin komisyon görüşmeleri tamamlanmış, yine Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri devam etmektedir.  Ancak emekçiler ve yoksul halk kesimleri bütçede sürekli yok sayılmıştır.  Genel kamuoyu tarafından bilindiği üzere içinden geçtiğimiz bu ağır ekonomik kriz sürecinde dahi, başta biz kamu emekçileri olmak üzere toplumun yoksullukla mücadele etmek zorunda kalan kesimlere fatura edilmektedir. 
Ne vakit ekonomik kriz yaşansa iktidar ve iktidarlara bağlı güç odakları, her seferinde yaşanan ekonomik krizin sorumlusu emekçilermiş gibi; bizlerden fedakarlık istenmektedir.   Ağır ekonomik koşullar altında gelecek kaygılarımız her geçen gün artıyor. Gıdaya erişim, barınma, eğitim, sağlık gibi temel insani ihtiyaçlarımızı bile karşılamaya zorlandığımız bir süreçte adım adım genel seçimlere gidiyoruz. 
Siyasal iktidar seçime doğru giderken toplumu zapturapt altına almak için her yolu deneyeceğinin sinyallerini verirken, seçilmiş belediye başkanlarına kayyımlarla başlayan süreç, imamoğlu'nun yargılandığı davayı da toplumsal muhalefeti seçim sathında  umutsuzluğa sevketmek için kullanmayı hedeflediğini göstermektedir. Bu durum siyasal iktidarın pervasızlığını bir kez daha gösterirken, bu zamana kadar bu iktidara  karşı mücadele eden kesimlerde mücadeleyi  büyütecek, AKP karanlığına/ saray rejimine emekçiler teslim olmayacaktır. 

'İKTİDAR GÖZ BOYAMAYA ÇALIŞIYOR'
 TBMM’de görüşülmeye devam eden aynı tas, aynı hamam anlayışla hazırlanan 2023 yılı bütçesi de bize gösteriyor ki; siyasi iktidarın tercihleri her zaman olduğu gibi yine sermayeden, savaştan, ranttan, israftan yanadır. Daha şimdiden önümüzdeki yıl bütçeden kim ne kadar pay alacağı belliyken siyasi iktidar seçim ekonomisi ile göz boyamaya çalışıyor. Siyasi iktidar taleplerimizi ele alırken bile emekçileri ayrıştırmaya ve yoksulluğa mahkum etmeye devam ediyor. Kamuda sözleşmelilere kadro verileceği yandaş medya tarafından her gün ballandıra ballandıra anlatılırken, kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini kimin yaygınlaştırdığı hiç konuşulmuyor.

'ÜLKEYİ UÇURUMA SÜRÜKLÜYOR'

Yıllarca açlık sınırı altında belirlenen asgari ücretle emekçileri açlığa mahkûm edenler aylar öncesinden asgari ücretle ilgili yüksek artış yapacaklarını ilan ederken işverenleri de uyarmış oluyorlar.Fahiş fiyatlarla konut alanlara vatandaşlık hakkı verenler tarafından, 20 yıl akıllarına gelmeyen sosyal konut projeleri bir anda tedavüle sokuluyor.Seçim tarihi yaklaştıkça benzer adımların artacağı ortada…Biz emekçiler sirk gösterisine dönmüş bu oyuna dahil olmayacak, haklarımızı savunmaya devam edeceğiz.Her geçen gün bilimsel akıldan uzaklaşan iktidar ekonomi yönetimini dini referanslara havale etmiştir. Kendisine meşruiyet kaynağı olarak gördüğü siyasal İslamcılığı ve tarikat siyasetini rıza üretmenin aracı olarak kullanmaktadır. Arka bahçesi olarak gördüğü tarikatlarda açığa çıkan taciz tecavüzlere bakışta da gördüğümüz üzere, arka bahçesi olarak gördüğü bütün yapılarla birlikte ülkeyi ekonomik, toplumsal ve ahlaki olarak uçuruma sürüklemektedir. 

'İKTİDARI UYARIYORUZ'

Emekçiler son altı aya göre değil, 21 yıldır kaybettiklerinin muhasebesini yaparak oy tercihlerini yapacak!Emekçiler olarak taleplerimizin 2023 yılı bütçesinde karşılanmasını,Gelirlerimizin güvence altına alınmasını,Vergi dilimi soygununun son bulmasınıAçlık sınırı altında asgari ücret ve yoksulluk sınırı altında maaş ödemesinin son bulmasını istiyoruz.Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz! Bizden çaldıklarınızı geri alacağız! Biz kazanacağız! " ifadelerini kullandı.
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.