banner113

1 Nisan’da gayrimenkulde yeni dönem başlıyor!

banner106

KDV indirimi fiyatlarda dramatik bir iniş çıkıştan ziyade kısmi hareketlilik sağlayacak

1 Nisan’da gayrimenkulde yeni dönem başlıyor!
30 Mart 2022 Çarşamba 12:50

banner108
banner238


Ev almak isteyen milyonlarca vatandaşı ilgilendiren KDV indirimi için düğmeye basıldı. 150 metrekarenin üzerindeki konut satışında KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, hem ev alacakları hem konut üreten inşaat sektörünü rahatlatacak KDV indirimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak bu indirimin detaylarını açıkladı.
Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, yapılan düzenlemeyle gayrimenkul sektöründe büyük etkiler yaratılacağını söylemenin çok iddialı olacağının altını çizerek, “150 metrekarenin üzerindeki konut satışında KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Gayrimenkul yaşayan bir sektör ve ülkedeki, dünyadaki birçok değişkenden etkileniyor. Son dönemi ele aldığımızda inşaat maliyetlerindeki artış trendi ve ekonomideki dalgalanmaların seyri konut/arsa satın alma oranlarını etkileyecek daha önemli değişkenler olarak önümüzde duruyor.  2013 yılında yapılan düzenlemeyle Büyükşehirlerde 150 metrekareye kadar olan konutlardaki KDV oranı konut kategorisi ve emlak vergisi gibi değişkenlere bağlı olarak belirleniyordu. Düzenlemenin etkisi ve konut yapıları nedeniyle bu oran çoğunlukla %1 olarak işliyordu. Yapılan düzenlemeyle net alanı 150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV %8 olarak sabitleniyor. Metrekare olarak bu oranın üzerinde olan konutlarda 150 metrekareye kadarlık kısım %8, aşan kısımlar ise %18’lik orana tabi tutulacak. Düzenleme kapsamında kentsel dönüşüm konutlarında %1 olan KDV oranı 150 m2'ye kadar olan yapılarda korunuyor, 150 metrekareyi aşan konutlarda ise %18 KDV oranı uygulanacak.” dedi.
Fiyatlarda dramatik bir iniş çıkıştan ziyade kısmi hareketlilik yaşanacak
 Düzenlemenin 1 Nisan itibariyle yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekleyen Öğüt,  “Yeni düzenleme bu tarihten itibaren alınan ruhsatlar için geçerli olacak. Bu tarihten önce alınmış ruhsatlar için mevcut hükümler geçerli olacak. Bu iki düzenlemeye baktığımızda lüks konut segmenti için bir düşüş öngörülebilirken alt-orta segment için KDV artışından dolayı fiyatlara yansıyacak bir miktar artış olabilir. Üretim maliyetlerinde önemli bir yer tutan arsa/arazide oranın %18’den %8’e düşmesi de değişikliğe neden olabilecek bir başka kalem. Yapılan düzenleme fiyatlarda dramatik bir iniş çıkıştan ziyade kısmi hareketlilik sağlayacaktır.
Türkiye’de konutta %116, konut imarlı arsa/arazide %47,10 değer artışı yaşandı
Son dönemde ciddi şekilde artan inşaat maliyetleri, kurdaki dalgalanmalar gibi nedenler ev fiyatlarında artışa neden oluyordu. TÜİK’in mart ayında açıkladığı son verilere göre İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %15,24 bir önceki yılın aynı ayına göre %79,91 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %10,12, işçilik endeksi %33,83 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %98,20, işçilik endeksi %41,02 arttı. Endeksa verilerine göre, Türkiye’de son 1 yılda konutta %116, konut imarlı arsa/arazide %47,10 değer artışı yaşandı.” şeklinde konuştu. 
Türkiye’de konut ihtiyacını belirleyen iki önemli etken olduğunu konusunu da değinen Öğüt şöyle konuştu:
Düzenlemelerin satın almaya etkisini hep birlikte gözlemleyeceğiz
“Afet, kentsel dönüşüm gibi durumlar, nüfus artışı ve kentleşme oranı konut ihtiyacını etkilerken aynı zamanda konutun yapısının da dönüşmesine sebep oluyor. Ülkemizde kentleşme artarken diğer yandan hane halkı büyüklüğü yıllara göre istikrarlı şekilde küçülüyor. Bu düşüşün yansıması olarak ortalama konut metrekareleri de azalıyor. Bu düzenlemenin etkilerini tahmin edebilmek için de 150 metrekarenin altındaki ve üstündeki konut sayılarını bilmek gerekir. Türkiye’deki yapı stokunun ve yeni yapılan evlerin çoğunluğu 150 metre kare altındaki yapılardan oluşuyor.  Düzenlemedeki diğer maddelere bakarsak, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamındaki konutlarda 150 metrekareye kadar %1, aşan kısmı için %18 KDV tahakkuku yapılacak. İnşaatta önemli bir üretim maliyeti kalemi olan arsa ve arazilerin KDV oranının %18’den 8’e indirilmesi de dikkat çeken düzenleme maddelerinden. Önümüzdeki günlerde düzenlemelerin satın almaya etkisini ve yeni düzenlemeler yapılıp yapılmayacağını hep birlikte takip edip, gözlemleyeceğiz. “

Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. 

Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. 

Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. 

Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir. Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab tarafından satın alınmıştır.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.