banner247
banner174
banner113

Alanya turizmi için 5 maddelik kurtuluş reçetesi!

banner106

Turizm işçisinin zor durumda olduğunu belirten İYİ Parti İlçe Başkanı Alper Arıkan, çözüm için 5 madde sıraladı. Turizmin sorunlarını konuşmak için herkesi masada toplanmaya da davet eden Arıkan, önerisini sundukları 5 maddenin sezonluk turizm işçileri için can suyu olacağını söyledi.

Alanya turizmi için 5 maddelik kurtuluş reçetesi!

banner108
banner238
İYİ Parti İlçe Başkanı Alper Arıkan, ilçedeki siyasi parti, STK ve sendikaları turizmin sorunlarını konuşmak için bir araya gelmeye davet etti. Parti binasında açıklamalarda bulunan Arıkan, turizm işçileri ve işverenlerinin yaşadığı sorunlara değindi. Covid-19 nedeniyle geç ve yarım başlayan sezonun sona erdiğini belirten Arıkan, “Bazı işverenler 2020 sezonunda faaliyet gösteremedi. Günü kurtarabilmek için faaliyet gösteren işletmeler ise zararla karşılaştı. İşveren için de işçi için de hem çalışma bakımından hem de sağlık açısından zor bir sezon oldu. Bu durumda esnafımız gibi büyük turizm işverenleri de ne yazık ki zor durumda. Adeta borç batağındalar. Ortalama yüz işçinin çalıştığı büyük ekmek kapısı olan oteller çok zor bir kış sezonuna girecek” dedi. 
SEZONLUK İŞÇİLER
 İYİ Parti İlçe Teşkilatı insan kaynakları ekibinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde turizm işçilerinin yaşadığı sorunları Alanya kamuoyuna duyurmak istediklerini aktaran Arıkan, “Sezonluk çalışan işçilerde genel kanı işin nişan ayında başlayıp ekim ayı sonunda son bulacağı yönündeydi. Bu nedenle Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulmuş, sezonluk personellerin geçen yıl askıya alındığı tarihte tekrardan iş sözleşmelerinin askıya alınması, yani Kısa Çalışma Ödeneği’nin sonlandırılması genel fikir kabul ediliyor. Sezonun geç başlaması ve Kısa Çalışma Ödeneği’nin brüt ücretinin yüzde 60 tutarında ödenmesiyle zaten gelir kaybı yaşayan sezonluk işçiler bir de sezon sonu ödenekleri kesilince daha da zor durumda kalacak. Bugün asgari ücret ile geçinmek süper kahramanlıktan daha zorken, asgari ücretten daha düşük ücret alan sezonluk işçiler açlığa itilecek. Ayrıca sezonluk işçiler mevsim sonunda askıya alınmadıklarından ve son 3 yılda 600 prim günü şartını sağlayamadıklarından işsizlik ödeneğinden de faydalanamıyor. Biz sezonluk turizm olan bir bölgede yaşamıyor muyuz?
NEREDE AÇILAN TESİSLER
Nerede ise açılan tüm tesisler 17 Nisan sonrası, hatta haziranda, temmuz aylarında açılmadı mı? Haziran, temmuz aylarında zaten 3 aylık gecikmeyle başlayan sezonda turizm işçileri ne olacak? Bu konuda birkaç öneri hazırladık. Turizm işçilerini psikolojik olarak rahatlatmak adına uzatma yetkisi verilen Kısa Çalışma Ödeneği tekrardan değerlendirme koşuluyla ilk olarak 2021 Nisan ayına kadar uzatılmalı. Sezonluk turizm işçileri tekrar askıya alınıp ödeneklerini kaybetmeleri yerine ödenekte tutulmalı. Kış dönemi diye adlandırılan sürelerin de işverenleri rahatlatmak adına kıdem ve yıllık izin süresinden sayılmaması gerekiyor. 17 Nisan’dan sonra işe girenlerin nakdi ücretsiz izin desteğinden faydalanması, iş akdi sonlanmadan önce 60 gün çalışmış ve son 3 yılda 450 gün prim günü olanların iş akdi sonlansa da nakdi destekten faydalanması, son olarak da belirli süreli sözleşmeyle çalışanların sözleşmeleri sona erdiğinde son 120 gün ve 3 yılda 600 gün yerine 60 gün ve 3 yılda 450 gün şartı ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaları gerekiyor. Önerisini sunduğumuz 5 madde sezonluk turizm işçileri için can suyu olacak ve sektördeki kalifiye işçi kaybını bir nebze de olsa azaltacak diye umut ediyorum” diye konuştu. 
MASAYA YATIRALIM
Siyasi partileri, STK ve sendikaları turizmin sorunlarını konuşmaya davet eden Arıkan, “Turizm bölgemiz için hayati önem arz eden bir sektör. Gelin siyasi rekabetimizi bir kenara bırakalım. Türkiye Cumhuriyeti ile problemi olmayan bölgemizin tüm siyasi partileri ile bir masaya oturalım. Odaları, STK’ları, dernekleri, sendikaları davet edelim. Turizmin sorunlarını masaya yatıralım. Yapılabilecek olanları konuşalım. Turizm işçi ve işverenleri için bir rapor hazırlayalım ve gerekli mecralara iletelim. Şehrimize, işçimize, esnafımıza sahip çıkalım. Bizler kadrolarımızla elimizi taşın altına koymaya hazırız. Hep beraber turizmin sesi olabiliriz” ifadelerini kullandı. Toplantı sonunda mahalle başkanlarına mazbataları takdim edildi.
banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.