banner113

ALTSO BAŞKANI MEHMET ŞAHİN'İN 4 MAHALLEYE GETİRİLEN YASAK SONRASI TELEFONLARI SUSMADI. ŞAHİN ÖNERİLERİNİ SUNDU!

banner106

Göç İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı listede Alanya'da 4 mahalle yer aldı. Avsallar, Mahmutlar, Kargıcak ve Kestel mahalleleri bu yasak kapsamına girdi. Bu kararının açıklamasının ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in telefonları susmadı. Şahin konuyla ilgili olarak basın açıklaması yaptı

ALTSO BAŞKANI MEHMET ŞAHİN'İN 4 MAHALLEYE GETİRİLEN YASAK SONRASI TELEFONLARI SUSMADI. ŞAHİN ÖNERİLERİNİ SUNDU!
01 Temmuz 2022 Cuma 12:09

banner108
banner238


İŞTE O AÇIKLAMALAR

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin’in, Mahmutlar, Kargıcak, Kestel ve Avsallar Mahalleleri’nin yabancı yerleşimine kapatılması konusundaki değerlendirmesi aşağıdadır:

İçişleri Bakanlığı’nca Ülkemizde çeşitli bölgelerdeki yabancı yoğunluğu göz önünde bulundurularak içlerinde Mahmutlar, Kargıcak, Kestel ve Avsallar Mahallelerimizin de bulunduğu 781 mahallenin yabancı yerleşimine kapatılması ülkemize milyonlarca dolar döviz kazandıran İnşaat ve emlak sektörlerimiz açısından son derece üzüntüyle karşılanan bir karar olmuştur.

Türkiye genelini kapsayan bu kararın bölgelerin kendilerine özgü yapısı ve farklılıkları göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Alanya’mız gibi turizm merkezlerini tercih eden yabancı uyrukluların mülteci veya göçmenler gibi değil, ülkemize döviz kazandıran birer turist olarak değerlendirilmesinin daha yararlı olacağını düşünmekteyiz.

Bu manada alınan bu kararın özellikle ülkemizin çıkarları, sektörün beklentileri ve bölgesel farklılıklar ile gelen yabancıların profili göz önüne alınarak yani Alanya gibi Turizm Merkezlerinin durumu da  dikkate alınarak  yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir

Önerimiz; Alanya’mızdaki ve benzeri şehirlerdeki mahallelerimizin tamamen yabancıya kapatılmaması ve en azından  100 Bin Dolar değerinde taşınmaz alan yabancı uyruklulara ikamet izni verilmesinin bir kriter olarak uygulamaya dahil edilmesi yönündedir. 

Şehrimizin marka değerini arttırmak ve ekonomik profili yüksek yabancıyı ülkemize çekmek için alınacak böylesine bir kararın bölgenin koşullarına çok daha fazla uyacağı ve yarar sağlayacağını düşünmekteyiz.

Bakanlığımızın bu konuda bizlerin de görüşüne başvuracağına inancımız tamdır. Konuya ilişkin hazırladığımız raporu da en kısa sürede ilgili makamlara ileterek iş insanlarımızın ve halkımızın taleplerinin takipçisi olacağız.
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.