banner247
banner174
banner113

CHP'li Vekil Budak: Zincir marketler esnafı boğuyor!

banner106

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Organize market zincirleri kentlerin ekonomik planlamasını tarumar ediyor.”

CHP'li Vekil Budak: Zincir marketler esnafı boğuyor!

banner108
banner238

Ekonomik tahribatın derinleştiğine işaret eden CHP Milletvekili Çetin Osman Budak, “Sektörler kredilerle ayakta kalmaya çalışıyor. Hurda fiyatları ham madde fiyatlarını geçmiş durumda ve maliyetler yükseldi” dedi. İstihdama yönelik verilerin çelişkili olduğuna işaret eden Budak, “İş ararken aramaktan vazgeçenlerin sayısı geçen yıla göre artarak 2 milyondan 4,5 milyona çıkmış durumda. TÜİK ve SGK verileri arasında 500 bine yakın fark var. Bizim hesaplarımıza göre Türkiye’de 10 milyon işsiz vatandaş var” diye konuştu. 
ADALET KOMİSYONU
TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülerek yasalaşan ‘Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanunu’na ilişkin konuşan Budak, “Hukuki dayanakları yok, sivil toplum bu işin içerisinde değil. Türkiye'de 600 dernek ve STK 2021 yılında kapatılma riskiyle karşı karşıya. Önce kayyum atanıyor, gerekçe sunmalarına gerek yok” dedi. 
ZİNCİR MARKETLERİN SAYISI 
YERELLER HARİÇ 30 BİNE YAKLAŞTI

Zincir marketlerle ilgili uzun yıllardır düzenleme yapılmasını beklediğini ve bu konuda tüketiciyi ve esnafı korumaya yönelik bir çalışma içerisinde olduğunu kaydeden Çetin Osman Budak, “Organize market zincirleri kentlerin ekonomik planlamasını tarumar ediyor. Bir sokak ya da cadde üzerinde zincir marketler peşpeşe açılmış durumda. Birbirleriyle de bir yarış içerisindeler” diye konuştu. 
KARSIZ ÜRETİM
Zincir marketlerin yereller hariç Türkiye genelindeki sayısının 30 bine yaklaştığına işaret eden Budak, “Bunların tekel oluşturması hem üreticiyi hem de tüketiciyi tehdit edecek boyuta ulaştı. Yerel ve ulusal markaları da yok edecek seviyeye geldi. Ticareti de yerle bir eden bir durum ortaya çıktı. Zincir marketlerin kendi markalarında fason üretim yaptırması sanayiciyi de kârsız üretime zorluyor. Esnaf kepengini kapatıp gidiyor, bu asla kabul edilebilir bir durum değil” dedi. 

 
banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.