banner247
banner174
banner113

ITB Berlin kapılarını açtı, işte Bakan Ersoy'un Almanya pazarına dair açıklamaları...

banner106

ITB Berlin 53’üncü kez kapılarını açtı. Fuarda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Almanya pazarının şu ana kadar gösterdiği performansı ve pazardan beklentilerini değerlendirdi.

ITB Berlin kapılarını açtı, işte Bakan Ersoy'un Almanya pazarına dair açıklamaları...

banner108
banner238

2018 yılını iyi bir çıkışla tamamlayan Türkiye turizminin yükselme trendini bu yıl da sürdürdüğünü belirten Bakan Ersoy, Almanya pazarının durumunu değerlendirdi. Almanya’dan diğer destinasyonlara dönük erken rezervasyon talebinde artış olmadığını belirten Ersoy, “Buna rağmen Türkiye talebinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 58 oranında artış var. Bu çok ciddi bir artış.” dedi.

itb3

‘ALMANYA’DAN 5.6 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ’

Bakan Ersoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu tablo bize 2019 yılında Almanya’da beklentimizin üzerinde bir sayıya ulaşabileceğimizi gösteriyor. Yılsonunda yüzde 25-30’luk bir artışa ulaşabiliriz. Geçtiğimiz yıl ülkemizi 4.5 milyon Alman turist ziyaret etmişti. Bu seneyi 5.6 milyon Alman turist ağırlayarak kapatacağımızı öngörüyoruz.”

itb1

‘GÖBEKLİTEPE’Yİ TÜM DÜNYADA BİR TANITIM SİLAHI OLARAK KULLANACAĞIZ’

Göbeklitepe’nin ziyarete açılmasının turizme nasıl katkı saylayacağına dönük soruyu yanıtlayan Ersoy, şunları söyledi:

“Göbeklitepe’nin 12 bin yıllık bir geçmişi var, tarihin başlangıcı olarak adlandırılıyor. Her zaman söylediğim gibi, Türkiye olarak doğamızla, tarihimizle ve kültürümüzle rakipsiziz. Türkiye olarak ayrıştığımız noktalardan en önemlilerinden biri olan Göbeklitepe’yi bu yıl bütün dünyada çok önemli bir tanıtım silahı olarak kullanmayı planlıyoruz. Bütün tanıtım temalarımızın içine Göbeklitepe’yi yerleştirdik. Bu çalışmaların çok etkili olacağını düşünüyorum.”

itb2

'TANITIMDA FARKLILAŞMAYA GİTTİK, OLUMLU SONUÇLARINI GÖRECEĞİZ'

Türkiye’nin bir destinasyon olarak tanıtımında farklılaşmaya gittiklerini belirten bakan Ersoy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu sene ocak ayı itibariyle başta İngiltere, Almanya ve Rusya olmak üzere Türkiye’ye turist gönderen ülkelerin tamamında yoğun bir şekilde bireysel tanıtıma başladık. Örneğin Almanya’da hem dergilerde hem de ulusal kanallarda THY ile bir tanıtım çalışması yürütüyoruz. Nisan ayı itibariyle THY’nin tarifeli seferlerinde, Antalya, Bodrum, İzmir havalimanlarında devreye aldık. Tanıtım konusunda attığımız adımların olumlu sonuçlarını göreceğimizi düşünüyorum. Tanıtım planımızın ikinci aşamasını PR ile etkinliklerle tamamlayacağız. Avrupa’dan, özellikle Almanya’dan kanaat önderlerini, editörleri ve instagram fenomenlerinin tamamını Türkiye’ye davet edeceğiz. Onların gözünden Türkiye’yi Almanlara, Avrupalılara anlatacağız.”

‘KÜLTÜR, TURİZM VE GASTRONOMİYİ BİRLEŞTİRİYORUZ’

“Kültür sanat ile ilgili ise çok farklı bir sisteme geçiyoruz.” diyen Bakan Ersoy, konuşmasını şu şekilde noktaladı:

“Kültür, turizm ve gastronomi etkinliklerini birleştiren bir faaliyet alanına giriyoruz. Tabii bunlar çok önceden planlanması gereken aktiviteler. Bu alanda ilk adımımızı Japonya’da Tokyo ve Kyoto’da atacağız. Mart ayında Topkapı eserlerini Tokyo’da ve Kyoto şehirlerinde sergilemeye başlıyoruz. Eserlerin yanında gastronomik değerlerimizi de sergileyeceğiz. Bunlarla ilgili organizasyonlar yapacağız. Önümüzdeki sene itibariyle de Moskova, Berlin ve Londra’yı bu kapsama almayı düşünüyoruz. Şu anda görüşmelerimiz başladı. En önemli müzelerinde böyle bir tanıtım faaliyetine geçeceğiz. Her yıl artarak devam edeceğiz.”

it6
banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.