banner113

Meclis üyesi Bağışlar: Bu nasıl KDV indirimi!

banner106

Alanya Belediye Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Yılmaz Bağışlar,  Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek olan, konut teslimi KDV oranları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Meclis üyesi Bağışlar: Bu nasıl KDV indirimi!
29 Mart 2022 Salı 14:14

banner108
banner238


KONUT FİYATLARI
Aynı zamanda sahibi olduğu inşaat firması ile müteahitlik sektörüne de yıllardır hizmet veren Bağışlar "İndirim yapıldı denilerek kamuoyuna yansıtılan yeni düzenleme, konut fiyatlarının düşmesine değil aksine artmasına sebebiyet verecektir" dedi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Nisan ayından sonra yürürlüğe girecek olan kararnameye göre, daha az bütçesi olan ve orta sınıf vatandaşlarımızın talep ettiği, net kullanım alanı 150 M2 ve altında kalan,  yeni üretim proje konutları (Ortalama 2+1 konut) için daha önce uygulanan %1' lik KDV oranı %8' e çıkartılıyor. 150 M2 ve üzeri yeni teslim konutlarda ise KDV oranı %18 olarak uygulanacak.  Bu durum, Avro veya dolar ile ithal edilen tedarik malzemeleri ve üretim maliyetleri (enerji, elektrik, nakliye, işçilik vs.)  nedeniyle, maliyetleri son yıllarda ortalama bir iki kat artan konut fiyatlarının düşmesine değil aksine %10 civarında artmasına neden olacaktır" dedi.
ÜRETİM MALİYETLERİ
Bağışlar açıklamasına şöyle devam etti; Nasıl oluyor da bunu bir indirim gibi kamuoyuna sunuyoruz anlamakta güçlük çekiyorum. Müteahit firmaların birim m2 üretim maliyetlerini düşüremediğimiz sürece konut fiyatlarını düşüremezsiniz malesef. Ekonomik olarak zor günlerden geçen vatandaşlarımızın direkt olarak yaşama hakkına ciddi şekilde zarar veren, anayasal hakkı olan barınma hakkına destek olmak istiyorsak eğer öncelikle, toplumun direkt olarak cebine yansıyacak ekonomik hamleler yaparak onlara destek olmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın vergileriyle oluşan hazine bütçesinin, dengeli ve hakkaniyetli şekilde  tekrar vatandaşa dönmesini sağlayacak hakkaniyetli ekonomik politikalar geliştirmemiz gerekiyor.
 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.