banner113

Muhtar maaşlarına zam. Diş hekimlerine vergi!

banner106

TBMM Genel Kurulu’nda, muhtar maaşlarını asgari ücretin altında olmayacak şekilde düzenlemeyi de içeren, Vergi ve Ekonomi Paketine ilişkin yasa teklifi AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin oyları ile kabul edildi.

Muhtar maaşlarına zam. Diş hekimlerine vergi!
08 Nisan 2022 Cuma 10:03

banner108
banner238

DİŞ HEKİMLERİNE VERGİ
Kabul edilen maddelere göre, reklam yasağı olanlara reklam vermeye devam eden gelir vergisi mükelleflerinin Vergi matrahının hesaplanmasında, bu harcamaları gider olarak kabul edilmeyecek.
Diş hekimleri ve hekimler serbest meslek erbabı olarak kabul edilecek ve kazançları serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergi tahsil edilecek.
SEYAHAT ACENTELERİ
Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler, sahte olarak düzenleyenler için öngörülen cezanın üst sınırı 8 yıl olacak.
Seyahat acentelerinin 2022 yıllık aidatlarının hesaplanmasında, 2022 yılı için tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranının yüzde 50'si dikkate alınıyor.
MUHTAR MAAŞLARI
Muhtarlara ek ödeme yapılarak verilen ödeneğin asgari ücret seviyesine çıkartılıyor. İmalat sanayi ve turizmde yatırım teşvik sahibi mükelleflerinin vergi müstesnası 2025'e uzatılıyor. İmalat sanayi ile turizme yönelik yatırım teşvik belgesi sahibi mükelleflere, belge kapsamındaki inşaat işlerine ilişkin mal teslimleri ve hizmet ifaları 31 Aralık 2025 tarihine kadar KDV'den müstesna olacak.
HAZİNE TAŞINMAZLARI
Hazine taşınmazlarının rayiç bedel üzerinden doğrudan satışlarında, satış bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanacak. Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, en az yarısının ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak. Taksitli satışlarda satış bedelinin en az yüzde 10'u peşin ödenecek, kalan bedel ise 5 yıla kadar taksitlendirilecek. Hazine taşınmazlarının, Devlet İhale Kanunu ile Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a göre yapılan satışlarında, satış bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanacak.

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.