banner113

Yapılandırmada tarihler uzatıldı

banner106

Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Gelir İdaresi Grup Müdürleri Bayram Alkan ve Servet Yılmaz, Tahsilat Müdürü Süreyya Koçarslan Bilge ve Mükellef Hizmetleri Müdürü Keziban Şahpaz ile birlikte Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere’yi ziyaret etti. 

Yapılandırmada tarihler uzatıldı
31 Ağustos 2021 Salı 13:29

banner108
banner238

Görüşme esnasında Sayın İlhan Karayılan, 27 Ağustos 2021 Tarihli 31581 Sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan “7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilk taksit ödeme sürelerinin uzatılmasına ilişkin” Cumhurbaşkanı Kararı ile ilgili detaylı bilgiyi daha fazla esnafımızın yararlanması amacıyla AESOB Başkanı Adlıhan Dere’ye aktardı. 31 Ağustos’ta bitecek olan başvurunun 30 Eylül 2021 Tarihine ertelendiğini ve ilk taksit ödeme süresinin 1 ay süreyle uzatılarak eylül ayından ekim sonuna çekildiği bilgisini verdi.
30 EYLÜLE UZATILDI
Başkan İlhan Karayılan, fırsatlardan yararlanmak isteyen esnafların uzatılan süre içerisinde 30 Eylül’e kadar başvuru yapması gerektiğinden bahsederek bu yapılandırma kararı kapsamında; Vatandaşların Vergi ve SGK prim borçlarını yapılandırarak; Vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçların tamamı ile bunlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılarak hesaplanan borcun ödenmesi, vergi aslına bağlı cezaların tamamen silinmesi, vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi, ödenmemiş Motorlu Taşıtlar Vergisinin, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının faiz ve gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılarak hesaplanan borcun ödenmesi, Öğrenim ve katkı kredisi alacaklarının tamamı ile bunlara bağlı gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılarak hesaplanan borcun ödenmesi, Dava konusu yapılan; vergi tarhiyatları, vergi cezaları ve idari para cezaları gibi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, peşin ödemeli %90 Yİ-ÜFE indirimi veya 36 ay taksitle ödeme imkanından faydalanıp, ayrıca matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi işletmede mevcut olduğu hâlde kayıtlarda yer almayan ya da kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar ile kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların beyan edilmesi ile işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi, İhtirazi kayıtla verilen beyannameler üzerine tahakkuk etmiş olan vergilerin yapılandırılması vb. gibi çok önemli imkan ve kolaylıklar getirildi.” 
BAŞVURU GEREKLİ
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Yapılandırma Kararı ile ilgili duyuruları bu zamana kadar devamlı paylaştıklarına değinerek “Bu yapılandırmadan yararlanabilmek adına bir an önce başvuru yapılmasında fayda var. Esnafın bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım.” Dedi.   Ayrıca esnaf ve sanatkarların bu yapılandırma kararından faydalanma imkanı elde edebilmesi için duyurulara devam edeceğini belirtti. Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda desteğinizi hiç eksik etmediniz. Sizin aracılığınız ile 92.000 esnafımıza hızlı ve net bir şekilde ulaştık. Bu karar hakkında da tekrar sizin vasıtanız ile Antalya esnafımızı bilgilendirmek istiyoruz.” diyerek katkılarından dolayı Başkan Adlıhan Dere’ye teşekkür etti. 

 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.