banner113

Doğumsal kalp hastalıkları neden olur? 

banner106

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener konu hakkında bilgiler verdi.

Doğumsal kalp hastalıkları neden olur? 
04 Nisan 2022 Pazartesi 13:01

banner108
banner238

Doğumların yaklaşık binde 8’inde doğumsal kalp hastalıklarıyla karşılaşılır. Doğumsal hastalıkların onda 1’ini ise bu kalp hastalıkları oluşturur. Birçok doğumsal kalp hastalığı doğumdan bir müddet sonra teşhis edilir. Bazı bozukluklar basittir ve tedavi gerektirmez. Örneğin kalp boşlukları arasındaki küçük delikler kendiliğinden kapanabilir. Takip edilmesi yeterlidir. Bazı doğumsal bozukluklar ise daha karmaşık olabilir ve ameliyat ya da ameliyatlar gerektirebilir.
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Belirtileri
Eğer kalp hastalığı ciddiyse doğumdan hemen sonra ya da birkaç ay içerisinde belirti verebilir.
Ciltte soluk gri ve mavi renk
Hızlı nefes alıp verme
Burun kanatlarının nefes alırken genişlemesi
Hırıltılı veya hışırtılı nefes almak
Beslenme sırasında nefes darlığı
Kilo alımında sorun
Bacak, karın ve/veya göz çevresinde şişlik
Bazı doğumsal kalp hastalıkları daha basit seviyede olabileceği için çocuk belli bir yaşa geldiğinde belirti verebilir. Daha büyük çocuklarda görülebilecek belirtiler şunlardır:
Aktivite sırasında çabuk yorulma
Aktivite sırasında meydana gelen nefes darlığı
El, ayak ve bileklerde şişlik
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Nedenleri (Nasıl Oluşur?)
Kalp, hamileliğin 6.haftasında oluşmaya başlar. Bu dönemde şekil alır ve atar. Kalbe girip çıkan ana damarlar da bu kritik dönemde oluşur. İşte bu dönemden itibaren bebeğin kalp hastalıkları gelişmeye başlayabilir. Kesin neden tam olarak bilinmese de, bilinen şeyler çevresel faktörler, anne sağlığı, genetik etmenler, ilaçlar ve sigaradır.
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri
Kalp Delikleri
Kalp boşluklarında ya da ana kan damarları arasında delik olabilir. Bu delikler oksijen bakımından zengin olan kanın fakir olan kan ile karışmasına neden olur. Delikler büyükse bu karışım daha fazla demektir ve çocuğun vücudunda dolaşan kan yeterli oksijeni taşıyamaz. Bu durum çocukta;
Ciltte ve tırnakta soluk mavi renge,
Nefes darlığına,
Huzursuzluğa,
Bacaklarda şişliğe neden olabilir.
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Tedavisi
Bazı doğumsal kalp rahatsızlıkları kendiliğinden ve çocuk büyüdükçe düzelebilir. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı hastalıklar ciddi olabilir ve hemen tedavi edilmesi gerekebilir. Hastalığın türüne göre tedavi yöntemi değişecektir. Bazı doğumsal kalp hastalıklarında cerrahi olarak açmaya gerek almadan müdahale yapılabilir. Örneğin kateterizasyon dediğimiz teknikle bacak toplardamarından ince bir tüp sokularak kateterin görüntüleme teknikleri yardımıyla kalbe girmesi sağlanır. Bu sayede delik onarılır.
Bazı vakalarda kalp defekti kataterle onarılamayabilir ve açık kalp ameliyatı gerekebilir. Ciddi bir kalp hastalığı mevcutsa ve kalbin onarılması mümkün değilse kalp nakli bir seçenek olabilir. Öte yandan bazı hafif rahatsızlıklar ilaçla tedavi edilebilir.

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.