banner247
banner174
banner113

İşte Antalya'daki koronavirüs fırsatçısı o kişi ve firmalar

banner106

Ticaret Bakanlığı bu firmalara 10 bin 475 TL ile 104 bin 781 TL arasında cezalar kesti.

İşte Antalya'daki koronavirüs fırsatçısı o kişi ve firmalar

banner108
banner238

İstanbul en 37 adetle en çok ceza uygulanan il olurken, Ankara’da 22, Konya’da 16 ceza uygulandı. Cezalar, ağırlıklı olarak internet sitelerinde satış yapan kişi ve firmalara uygulanırken, yanı sıra eczaneler, marketler, medikal şirketleri ve şahıslara da ceza kesildi.

Reklam Kurulu tarafından açıklanan listede, büyük market zincirlerinin olmaması dikkat çekti.

Antalya'da ceza kesilenler arasında bir ezcane ile bir kırtasiye şirketi yer alırken, 4'ü online ticaret siteleri oldu.

GEREKÇELİ KARAR YAYINLANDI

Kurulun internet sayfasında yayınlanan gerekçeli kararda, ceza kesilen firmaların, fiyatları maliyetin ötesinde artırdıkları, arz yönünde rakiplerinin makul fiyatla mal edinerek, bunların tüketicilere piyasa işleyişi içinde sunulmasını engelledikleri bildirildi.

Bu durumun aynı zamanda tüketiciler nezdinde bu ürünlerin gelecekte zor temin edileceği ya da aşırı pahalı olabileceği şeklinde intiba uyandırdığı belirtilen gerekçeli kararda, “Sonuç olarak belirtilen satıcılar, gerek arz zincirini, gerekse fiyatları olumsuz bir biçimde etkileyecek piyasa bozucu uygulamalarda bulunmuşlardır” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık sitesinde yapılan duyuruda şöyle denildi:

"Bakanlığımız bünyesinde yer alan Reklam Kurulu’nun Mart ayı içerisinde gerçekleştirilen 294 ve 295 sayılı toplantılarında, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında 10.090.060 lira idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır.
 
01.04.2020 tarihi itibariyle gerek 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz gerekse Bakanlığımız Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınan 7.386 firma ile ilgili yasal süreç devam etmektedir.
 
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre aykırı bulunan uygulamaların internet üzerinden gerçekleştirilmesi halinde aykırılığı gerçekleştiren firma hakkında 104.781 TL, diğer satış yerlerinde gerçekleştirilmesi halinde ise 10.475 TL idari para cezası uygulanmaktadır."

Haklarında idare yaptırım uygulanmasına karar verilen Antalya'daki kişi ve firmalar listesi şöyle:

Mart ayında idari yaptırım uygulanmasına karar verilen 198 firmanın listesi için TIKLAYIN

Reklam Kurulu’nun gerekçeli kararı için TIKLAYIN

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.