banner113

YAZIN EN SIK YAPILAN 6 BESLENME HATASI

banner106

Diyetisyen Duygu Çiçek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

YAZIN EN SIK YAPILAN 6 BESLENME HATASI
21 Temmuz 2022 Perşembe 15:10

banner108
banner238

Yaz sıcakları, uzayan günler ve hızlanan tempo ile beslenme düzenimizde, öğün saatlerimizde, tükettiğimiz besinlerde birçok değişiklik oluyor. Bir de bunların üzerine yaz partileri, plaj partileri ve gece eğlenceleri eklenince beslenmemiz bir hayli bozuluyor.Yaz mevsimi beslenme açısından riskli bir dönemdir. Bu nedenle en kısa sürede beslenme düzenimizi sağlıklı beslenme ilkelerine adapte etmemiz gerekli.Yaz aylarında yapılan bazı hatalar kilo alımına neden olabiliyor.
Sabah uyandığımda canım hiçbir şey yemek istemiyor
Gece yapılan atıştırmalar veya geç yenilen yemekler sonucu sabah uyandığınızda açlık hissetmeyebiliyor ve kahvaltı yapmak istemiyor olabilirsiniz. Fakat bu metabolizmanızı oldukça yavaşlatacaktır, kendinizi uzun süre aç bıraktığınız için vücudunuz kendini tasarrufa alarak minimum enerji harcayacaktır. Bu nedenle yoğurt+meyve+yulaf şeklinde veya sütlü kahve + meyve şeklinde de olsa aperatif bir kahvaltı yapmaya özen gösterilmelidir.
Bütün gün hiçbir şey yemedim, gece oldu sildim süpürdüm
Bu hataya sebep olan etmenler gün boyunca yapmış olduğunuz diğer beslenme hatalarıdır. Eğer günü çok az besinle tamamladıysanız akşam serinliğinin çökmesi ile birlikte yemeklere saldırmanız doğaldır. Bu hatayı engellemek için gün boyunca az ve sık beslenin. En ideal öğün düzeni kişiye göre değişmekte olup 3 ana 3 ara öğündür. Öğünleriniz arasında 2–3 saat olmasına ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya dikkat ederseniz akşam yemeklerinde iştahınıza yenik düşmezsiniz.
Fit vücuda kavuşmak için şok diyetler denemek
Birçok insan yaz ayları geldiğinde istediği kiloya ulaşmak için kaynağına bakmadan hızlı sonuç vaat eden diyetlere yöneliyor. Halbuki bu tür diyetler şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bağırsak floranızı bozarak ishale yol açabilir. Bunun yerine enerjik ve iyi hissetmek için doğru ve sağlıklı beslenmeyi deneyin.
Sürekli susuyorum, gün boyu asitli içecek içiyorum
Su içme alışkanlığı olmayan kişilerin yaz mevsiminde en sık yaptığı beslenme hatasıdır. Bu şekilde davranan bir kişi bedenine yeteri kadar sıvı aldığını düşünse de aslında bedenini susuz bırakıyor demektir.Gün boyunca ne içerseniz için hiçbir içecek suyun yerini tutmayacaktır.Asitli ve kafeinli içecekler ise bedeninizde bulunan su rezervine zarar verir. Bu nedenle sıcaklardan bunaldığınızda su içmelisiniz. Su içmeyi sevmiyorsanız içine buz katmayı veya 1–2 damla limon suyu eklemeyi tercih edebilirsiniz.
Bütün gün sadece dondurma tüketiyorum
Yaz ayının en eğlenceli tatlısı olan dondurmanın karşısında durmak zor. Üzerine bir de sıcak havalar eklenince yemek yemek yerine dondurma yemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Dondurmanın bir keyif tatlısı olduğunu unutmayın.Yaz mevsiminde dondurma yemek en doğal hakkınız fakat bütün bir yaz sadece dondurma yiyerek sağlıklı beslenmeniz mümkün değil.Normal beslenme düzeniniz içerisinde günde 1–2 top taze sütten yapılmış dondurma tüketmenizde ise bir mahsur yoktur.
Et/Tavuk yemek istemiyorum
Yaz sıcakları nedeni ile kesilen iştahınız nedeniyle et yemek istemiyor olabilirsiniz. Fakat uzun süre protein almama besin yetersizliklerine yol açabilir. Demir mineralinin en zengin kaynağı et ürünleridir. Bunun dışında B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.Deniz kenarında ızgara balık kadar güzel bir yemek olamaz, gün boyunca et tüketemiyorsanız akşam ızgara balık tüketmeyi deneyin.
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.