banner113

BURSA'DAKİ RAHVAN AT YARIŞLARINDA ALANYALI AT DESTE BOYDA ŞAMPİYON OLDU

banner106

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda ‘Türkiye’nin farklı bölgelerinden 200’e yakın rahvan atı ve 150 sporcunun katılımıyla’ düzenlenen Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası, çekişmeli yarışlara sahne oldu.

BURSA'DAKİ RAHVAN AT YARIŞLARINDA ALANYALI AT DESTE BOYDA ŞAMPİYON OLDU
31 Ekim 2022 Pazartesi 13:36

banner108
banner238

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu ile Bursa Rahvan ve Yarış Atı Yetiştiricileri ve Binicileri Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası, 200’ye yakın rahvan atı ve 150 sporcunun katılımıyla, Büyükşehir Belediyesi Ürünlü Geleneksel Atlı Spor Tesisleri’nde yapıldı. 

İthal A, İthal B, Üçlü Tay, Dörtlü Tay, Deste, Küçük Orta, Büyük Orta, Başaltı ve Baş kategorilerinde yapılan yarışlar, büyük çekişmelere sahne oldu. Rahvan atlarının tüm hünerlerini sergileyen sporcular, birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele etti.

ALANYA'YA KUPA GELDİ
 Rahvan Atlı Spor Kulübü bünyesinde bulunan Özgür Akkaya'nın atı Deste'de şampiyon oldu.  Rahvan Atlı Spor Kulübü Başkanı Ömer Kozan ise, Geleneksel sporlarla ecdattan evlada, geçmişten geleceğe yolculuk yapıldığını hatırlatarak "Bu yolculuklardan biri olan Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası’nı Bursa’da gerçekleşmesi. Ata sporlarının ulu Türkistan’dan Anadolu’ya gelerek yaşamaya devam eden önemli kültürel değerlerdir. Türk Milleti’nin birliktelik ruhunu temsil eden ecdat yadigârı spor dallarına sahip çıkmak gerekiyor. Kültürümüzün birer kıymeti olan bu sporlarımızı destekleyerek geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Bursa, uzun yıllardır tarihî bir geleneğe ve mirasa ev sahipliği yapıyor. Rahvan atları, yürüyüşü ve asilliği ile asırlardır atlı süvarilerin ve at binicilerinin en gözde cinsi olmuştur. Türkiye Şampiyonası’nda 9 ayrı kategoride ter döken yarışmacıları tebrik ediyorum” diye konuştu.


 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.