banner113

REKTÖR ÖZKAN'DAN ALANYA KALESİ TEPKİSİ: KENDİ ÜLKESİNDE AKLINA BİLE GETİREMEZDİ!

banner106

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan, ‘Kent Kimliği Bağlamında Mimarlık, Planlama ve Tasarım Sempozyumu’ndaki konuşmasında Walter Godina isimli Avusturyalı tarafından evine bitişik Alanya Kalesi’nin surlarının yıkımına neden olunmasına da değindi

REKTÖR ÖZKAN'DAN ALANYA KALESİ TEPKİSİ: KENDİ ÜLKESİNDE AKLINA BİLE GETİREMEZDİ!
24 Kasım 2022 Perşembe 16:04

banner108
banner238

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Mimarlık Fakültesi ve Antalya Kent Konseyi organizasyonu ile “Kent Kimliği Bağlamında Mimarlık, Planlama ve Tasarım” sempozyumu düzenlendi. AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, şehirleşmeyle ilgili atılan olumsuz adımların zaman içinde birikim oluşturduğunu ve her geçen gün çözümün daha zorlu ve daha maliyetli hale geldiğini söyledi.

Özkan, “Şehrimiz için de son 70 yılda, özellikle de turizmin başlamasının ardından son 40 yılda biriken sorunlarımız var. Bu nedenle, bu çarpıklığın temizlenmesi ve daha da önemlisi şehrimiz için doğru bir gelişim modelinin belirlenmesi için ortak aklın harekete geçmesi çok kıymetli. Dahası sürdürülebilir, bilimsel ve estetik bir kentsel tasarım ve planlama için bu ortak aklın merkezinde üniversitemizin olması da kaçınılmazdır. Şehrimize bunu borçluyuz. Şehrimiz adeta size altın tepside sunulan bir nimet. Ama biz bu zenginliği ne yazık ki çok hor kullanıyoruz. Ne yazık ki bu kötü davranış modeli aynı zamanda bulaşıcı da. Geçen yıllarda Alanya’da bir Almanın villasında tadilat yaparken tarihi Alanya Kalesi’nin burçlarını yıktığı hepimizin malumu. Kendi ülkesinde aklına bile getiremeyeceği bu hoyratlığı burada yapabilmesi bizim de üzerine düşünmemiz gereken bir durumdur. Şehrimizi, değerlerimizi bu hoyratlığa kurban etmemeliyiz” dedi.
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.