banner247
banner174
banner113

Aysultan’ı kiralayan MUÇEV’e sert tepki

banner106

Aysultan Kadınlar Plajı’nın Büyükşehir yerine MUÇEV isimli şirkete kiralanmasına tepki gösteren İYİ Parti Milletvekili Bahşi, kıyıların ticarileştirilmesine karşı çıkarak, “Daha önce Muğla kıyıları, sonra Trakya şimdi de Akdeniz sahillerine gözlerini diktiler” dedi.

Aysultan’ı kiralayan MUÇEV’e sert tepki

banner108
banner238
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden kiralama talebini uygun bulmayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aysultan Kadınlar Plajı’nı 10 yıllığına Muğla’da faaliyet gösteren Muçev Turizm Ticaret Limited Şirketi'ne kiraladı. İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, karara tepki gösterdi. Bahşi, “Ülkemizde, ortak varlığımız olan kıyılar ticari mal haline getirilmiş ve adım adım halka kapatıldı. Kıyıların, doğal ve kültürel varlıklarıyla korunması, anayasal bir hakla kamu yararı gözetilerek herkesin kullanımına açık olması gerekirken, Anayasa’nın 43. Maddesi ile Kıyı Kanunu’nun 5,6 ve 15 inci maddelerinin, oteller, turistik tesisler ve bazı vakıflar tarafından açıkça ve hoyratça çiğnenmesine hiç bir ses çıkarılmıyor. Evet, Anayasa ve Kıyı Kanunu var, buna uymak ve uygulamak zorunda olan bir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da var ama maalesef bakanlıkta kıyıların işgaline göz yumuyor. Kanunlar kâğıt üzerinde kalmakta, para, rant ve ticaret ön plana çıkıyor. Bu millete ait olan kıyılarımız dayısı, amcası olanlara ve onlardan korkan bakanlara, bürokratlara emanet edilmiş durumda.
“SAHİLLER BELEDİYELER TARAFINDAN İŞLETİLMELİ”
Buna son günlerde vakıf mıdır, şirket midir, in midir, cin midir ne olduğunu bilmediğimiz bir kuruluş ne hikmetse tüm kıyılarımız hakkında söz sahibi oldu. Muğla Valiliği kontrolündeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolündeki Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından kurulan, doğan görünümlü şahin gibi, vakıf görünümlü MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi isimli şirket kıyılarımızı bir şekilde alıyor ve özel sermayeye peşkeş çekiyor. Yani Anayasa’ya aykırı olarak kıyılar kamu yararı adı altında ticarileştirilerek özelleştiriliyor.

Daha önce Muğla kıyıları, sonra Trakya şimdi de Akdeniz sahillerine gözlerini diktiler. Antalya ili Demre ilçesi Üçağız Mahallesi’nde bulunan Üçağız iskelesi ve otoparkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yüklenici firma MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne 10 yıl süreyle kiraya verildi. Yine Antalya ili Manavgat ilçesi, Evrenseki, Çolaklı, Gündoğdu, Yavrudoğan ve Kısalar mahalleleri kıyı kesiminde devletin hüküm ve tasarrufu altında olan 14 adet 25 metrekare yüzölçümlü su sporu irtibat noktası yine MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne 10 yıl süreyle verildi. Bundan sonra daha nereler verilecek belli değil. Anlamadığımız nokta Muğla’ya hizmet vakfının Antalya’da veya Trakya’da ne işi var? Ama biz biliyoruz. Hukuksuzlukta sınır tanımayanlar AK Parti’nin elinde olmayan belediyelerin kıyılarını MUÇEV aracılığıyla kendi destekçilerine fırsat olarak sunmaya çalışıyorlar. Kamuoyuna ve yetkililere sonsöz olarak şunu ifade etmek istiyorum. Sahiller halk tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılmalıdır ve eğer işletilecekse de görevleri kamu yararına çalışmak olan belediyeler tarafından işletilmelidir” dedi.
banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.