banner247
banner174
banner113

Bak sen şu hayırsevere Kırbıyık A.Ş'ye ! Meğerse...

banner106

Yaptığı bağışlar ile adından hayırsever olarak söz ettiren Kırbıyık A.Ş’nin iddialara göre ürettiği alkollü içeceklerde deterjan ve tarımsal ilaç üretiminde kullanılan maddeler tespit edildi. Antalya Tarım İl Müdürlüğü firmaya "Sanayi tipi alkol kullanılarak ürettiğiniz içecekleri piyasadan toplayın" dedi.

Bak sen şu hayırsevere Kırbıyık A.Ş'ye ! Meğerse...

banner108
banner238

alanda kullanılan insan sağlığına zararlı alkol türü kullanıldığı belirlendi ve İl Tarım Müdürlüğü’nce toplanmasına karar verildi. 
ÖNCE İZMİR’DE ÇIKTI 
Kırbıyık A.Ş ile ilgili tespitler 2 yıl önce İzmir Polis tarafından "Sahte Alkol" operasyonu ile yapılmıştı. İzmir İl Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte bir kimya fabrikasının sanayi tipi dökme etil alkolü, kozmetik, sabun, deterjan ve temizlik alanında çalışan firmalara satış izni aldığını, ancak firmanın etil alkolü makinelerden geçirip temizleyerek içki ve gıda ürünlerinde kullanılabilecek hale getirerek usulsüz yöntemlerle sahte içki üreten kişilere sattığını belirledi. 3 ay süren takip sonunda yapılan baskınlarda 2 bin 632 litre sahte içki, 48 bin 122 litre etil alkol, 40 litre anason, 900 mililitre aroma, 656 boş şişe, 3 bin 560 kapak, 1344 sahte TAPDK bandrolü, 6 bin 900 etiket, 3 tank ve ölçü aleti ele geçirildi. 29 şüpheliye işlem yapılırken, 4 kişi tutuklandı. 3 aylık bu takip sürecinde ise 4 bin 800 litre etil alkole el kondu.
KIRBIYIK A.Ş'YE BASKIN
Operasyonun devamında ekipler takibe aldıkları kimya fabrikasından Antalya'da faaliyet gösteren şarap üreticisine 172 bin litre etil alkol gönderildiğini de belirledi. İzmir İl Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde Antalya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Antalya'daki içki fabrikasına ve deposuna baskın yapıldı. Aramalarda yaklaşık 31 kalem üründen toplam 479 bin 803 şişe içki, üretim için tanklarda dinlenmeye bırakılan yaklaşık 690 ton içki, fabrika deposu olarak kullanılan adreste ise İzmir'den gittiği tespit edilen 26 bin litre etil alkol ele geçirdi. Ürünlere analizler için el konuldu.
İŞTE O BELGEDE YAZANLAR 
Firmanın ürünlerinden 1-Che Freezer Çilek Aromalı Şarap Kokteyli’nin Tersiyer Bütil Alkol yönünden uygun olmadığı, 2-Martinez Bianco Aromatize Şarap Bazlı İçki’nin Tersiyer Bütil Alkol ve Hacmen Alkol yönünden uygun olmadığı, 3-Amiretto Aromatize Şarap Bazlı İçki’nin  Tersiyer Bütil Alkol ve Hacmen Alkol yönünden uygun olmadığı, 4- Coconut Hawaii Hindistan Cevizi Aromalı Aromatize İçki’nin Tersiyer Bütil Alkol ve Hacmen Alkol yönünden uygun olmadığı, 5- Canberry Turunç Aromalı Aromatize Şarap Bazlı İçki’nin Tersiyer Bütil Alkol ve Hacmen Alkol yönünden uygun olmadığı belirlendi. Firmaya gönderilen ayrıntılı yazıda Şarap Bazlı İçki, Aromatize Şarap Kokteyli tebliğine aykırılık nedeniyle 5996 sayılı Kanun kapsamında 13 Şubat 2019 tarihinde   İdari Para Cezası Kararı ile yasal işlen uygulandığı ve cezanın Serik Mal Müdürlüğüne ödendiği de beyan edildi. 10 Mart 2020 tarihinde İVEDİ uyarısı ile gönderilen yazıda Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’ndan Genel Müdürlüğe gönderilen yazıda firmanın tüm belgelerinin 19 Şubat 2020 tarihinde E-585991 sayılı ile iptal edildiği. Tersiyer Betil Alkol içeren sanayi tipi alkol kullanıldığı analiz edilen ürün partilerinin toplatılması talimatı da verildi. 
KENDİNİ REKLAMLA SAKLADI 
Yapılan tüm operasyonlar sonrası bazı gazetelere reklam vererek kendisini "Hayırsever işadamı" olarak tanıtan, sosyal medya hesabından sık sık bağış makbuzu yayınlayan Harun Kırbıyık'ın alkol oyununa bu kez devlet dur dedi. Antalya Tarım İl Müdürlüğü 03 Mart 2020 tarihinde Kırbıyık A.Ş'ya resmi bir yazı yazarak piyasaya sürdüğü milyonlarca şişe içkide insan sağlığını tehdit eden, ölümcül vakalara neden olan alkol türü kullanıldığının tespit edildiğini belirtti ve ‘Piyasaya sürdüğünüz ürünleri derhal toplayın" talimatı verdi. Ürünleri verilen sürede firmanın toplamamsı halinde Bakanlık onayı ile Tarım İl Müdürlüğü’nün ürünlerin toplanması için çalışma yapacağı öğrenildi. 
SAKIN İÇMEYİN CANINIZDAN OLMAYIN
Kırbıyık A.Ş’ye ait şirket tarafından insan sağlığı hiçe sayılarak üretip piyasaya özellikle otellere satılan alkollü içecekler ise şu şekilde:
1- Che Freezer Çilek Aromotize içki
2- Martinez Bianco  Aromotize içki
3- Amiretto Aramitize şarap
4- Coconut Hawai Hindistan Cevizli Aromalı şarap
5- Canberyy Turunç Aromalı içki
TERSİYER BÜTİL ALKOL NEDİR?"
BUTİL ALKOL, CH3(CH2)2CH2OH kimyasal formüle ve 74,12 GR / MOL molekül ağırlığına sahip, renksiz, karakteristik alkol kokulu ve sıvı formunda bir hammaddedir.
 BUTİL ALKOL, başta deterjan olmak üzere, birçok endüstriyel ürün üretimlerinde ana hammadde veya yardımcı hammadde olarak kullanılır. 
BUTİL ALKOL, tarım alanında ise, FUNGUSİTLER,İNSEKTİSİTLER ve HERBİSİTLERLE ilgili tarımsal ilaçlar üretilirken, etken maddeler için çözücü ve taşıyıcı ajan olarak kullanılır. (Alanya Postası)

banner109
banner110
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.