banner245
banner174
banner113

Yağcı: Siz Alanya-Antalya arasına raylı sistemi kurarsanız!

banner106

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Tanıtım Ajansı İcra Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, Antalya'da turistin otelden çıkmadığı şeklindeki eleştirilere yanıt verdi. Ulaşım sorununa dikkat çeken Yağcı, ''Önce kendimize şu soruyu sormalıyız; turist neden ve nereye gitsin?'' ifadelerini kullandı.

Yağcı: Siz Alanya-Antalya arasına raylı sistemi kurarsanız!

banner108
banner238

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Dostlar Platformu'nun düzenlediği toplantısına konuk oldu. Toplantıda turizm sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yağcı, 'Antalya'ya gelen turist otellerden çıkmıyor, şehre katma değer bırakmıyor' şeklindeki eleştirilere de yanıt verdi.

''Ulaşım sorununu çözerseniz...''

Turistin şehre gitmesini, sürekli otelde kalmamasını kendilerinin de istediğini ifade eden Erkan Yağcı, ''Önce kendimize şu soruyu sormalıyız; turist neden ve nereye gitsin?'' ifadelerini kullandı.

Turistlerin Aspendos'taki etkinliklere katıldığını, ancak kent merkezine gidemediğini belirten Yağcı, ''Ulaşım sorunu var. Siz Kundu ve Belek'le, hatta ilerleyen zamanda Alanya ile Antalya arasında raylı sistemi kurar, ulaşım sorununu çözerseniz turist kent merkezine, Kaleiçi gibi cazibe merkezlerine iner. Bu da yerel yönetimlerin bütçesi ile mümkün değil. Merkezi hükümetin bu sorunu çözmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

''Turist başına harcamada dünya ortalaması 1.040 dolar''

2019 yılında dünyada 1,5 milyar kişinin seyahat ettiğini, bu rakamın sektörde 1 trilyon 476 milyar gelire karşılık geldiğini kaydeden Yağcı, turistlerin kişi başı harcamasının ortalama 1.040 dolar olduğunu, ancak Türkiye'deki turist başına harcamanın 660 dolar olduğunu ifade etti.

Fransa'nın 90 milyon turiste karşılık 65 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini, İspanya'nın ise ağırladığı 82 milyon turistten kişi başına 980 dolar kazandığını belirten Yağcı, ''Biz ise 51 milyon turistle rekor yılımız olan 2019 da 34 milyar doları yakalayabildik. 2014'le mukayese ettiğimizde turist sayısında 10 milyon artışa karşı gelirde pek artışımız yok. Çünkü 2014'de kişi başı gelirde 800 dolara çıkmıştık. Dünya ortalamasına yakındık. Şimdi ise 660 dolar civarındayız" şeklinde konuştu.

banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.