banner247
banner174
banner113

Yaylalardaki kaçak yapılar için teknolojik takip

banner106

İmar Barışı fırsatçıları karadan ve havadan kıskaca alındı. Korkuteli’nin İmecik Yaylası’nda uydu takibi ile 76 milyon metrekarelik alanda 71 kaçak yapı belirlendi

Yaylalardaki kaçak yapılar için teknolojik takip

banner108
banner238

Antalya'da 'İmar Barışı' kapsamında yürütülen çalışmalarla fırsatçıların oyunları tek tek bozuluyor. İmar Barışı'ndan yararlanmak için yaylalara kaçak gecekondu yapan fırsatçılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün uydu takibine takıldı. Özellikle yaylalardaki kaçak yapıların yoğun olduğu Korkuteli ilçesinin İmecik Yaylası'nda fırsatçının oyunu uydu takibi bozdu.

YAYLADA 71 KAÇAK
Korkuteli'nin İmecik Yaylası'ndan gelen yoğun şikayet üzerine karadan denetim yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mera vasfında olan 132 ada 4 parselde uydu koordinatlarıyla kaçak yapıları tespit etti. Uydu verileri ile 71 kaçak yapı belirlendi. Uydu görüntüleri üzerinden elde edilen fotoğraflarla kaçak yapılar işaretlenip krokileri çıkarıldı. Kaçak yapıların uydu görüntüsü üzerine işlenmesiyle kullanıcıların isimleri de tek tek tespit edildi. Kaçak yapıların birçoğunda elektrik dahi olmadığı, bazılarının su basmanında olduğu ortaya çıkarıldı. Daha önce herhangi bir kadastro çalışması olmayan İmecik Yaylası'nda 76 milyon metre karelik alandaki 71 kaçak yapının yıkılması için kaymakamlığa ve belediyeye yazı gönderildi.

BİR MİLYAR LİRA ÖDEME
Süresi uzatılan İmar Barışı uygulamasında Antalya'da 142 bin 707 kişiye 'Yapı Kayıt Belgesi' verildi. Yapı Kayıt Belgesi alanların yapı alanı dikkate alınarak hesaplanan belge için şimdiye kadar 1 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı. Antalya, İmar Barışı getirisinde Türkiye'de başı çeken illerden oldu. İmar Barışı'ndan faydalanan ilçeler arasında ilk sırayı yüzde 13.2 oranı ile Manavgat aldı. Kepez'deki oran ise 12.6 oldu. En az başvuru ise İbradı ilçesinde yüzde 0.3 oranı ile gerçekleşti.
banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.