banner247
banner174
banner113

Alanya'da sünnet dönemi açıldı. Ebeveynler dikkat

banner106

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  uzun yıllar sağlık hizmetinde  bulunan Çocuk Cerrahisi Uz. Dr. Mustafa Aydinç  Özel muayenesinde ve  yeni yerinde 30 yıllık deneyimiyle hastalarına  hizmet vermeye başladı. 

Alanya'da sünnet dönemi açıldı. Ebeveynler dikkat

banner108
banner238

Aydinç, yeni hastanenin karşısında hizmete açtığı ve görselliğiyle  çocuklara hitap eden kliniğinde sünnet hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çocuk Cerrahisi Uz. Dr. Mustafa Aydinç, okulların tatil olmasıyla birlikte çocuklarını sünnet ettirmek isteyen ebeveyinlerde ciddi bir artış olduğunu dile getirdi. Aydinç;" sünnet uygun koşullarda uzman eller tarafından yapılmalıdır. Okulların tatil olmasıyla birlikte sünnet operasyonlarında da ciddi bir artış olmuştur 
-Peki sünnet neden gereklidir?
 Erkek çocuklarda penis ucundaki sarkan fazlalık çildin penis baş kısmının tamamen ortaya çıkacak şekilde uzaklaştırılma işlemine sünnet adı verilir. Bu parça idrar akımının engellenmesine ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Hatta derinin kendisi de iltihaplanabilir.

Sünnet olmamış yenidoganlarda idrar yolları enfeksiyonu yaklaşık 10 kat daha sık rastlandığı bilinmektedir. Sünnet olmamış erkeklerde hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlandığı gibi, sünnetsiz erkeklerle evli hanımlarda rahim boynu kanserlerinin daha sık geliştiği bilinmektedir.
-Sünnet yaşı kaç  yaşında olmalıdır? Sakıncalı durumlar var mıdır?
Sünnet için ideal dönemler yenidoğan çağından 1,5 yaşa kadar ve 6 yaş sonrası dönemlerdir. 1,5 – 6 yaş arası psikolojik açıdan bazı sakıncaların olduğu dönemdir, bu dönemde tıbbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçınılmalıdır.
Bazı özel durumlarda yaşa bakılmaksızın sünnet yapılması gerekir;
-Doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda erken sünnet gereklidir.
-Sünnet derisinin uç kısmının idrar yapamayacak kadar dar olan çocuklarda bir an önce sünnet olmalıdırlar.
-Sık sık sünnet derisi iltihaplanması olan ve 5 yaşına geldiği halde sünnet derisi geriye itilemediği durumlarda sünnet gerekir.
-Sünnetin kesinlikle yapılmaması gereken bir durumda söz konusudur. Halk arasında ‘’ yarım sünnet yada peygamber sünneti ‘’ diye isimlendirilen tıp dilinde hipospadias diye bilinen doğuştan anormallik varsa kesinlikle sünnet yapılmaması gerekir.
-Ayrıca kanama eğilimi olan oluşturan hastalıklarda ve bazı genel hastalık durumlarda özel tedbirler alınarak sünnet yapılabilir.

-Sünnet kimler tarafından ve nerede yapılması gerekir?
Öncelikle sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi eğitim almış hekimlerce yapılması gerekir, ideal olanı çocuk cerrahisi uzmanı veya çocuk üroloji uzmanı olmasıdır.Sünnet hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir. Doğru olan eğer çocuğun ciddi boyutta sünnet korkusu yoksa tercih lokal anestezi olmalıdır. Genel anestezi verilerek yapılan sünnet, aile ve çocuk için anestezi öncesi ve sonrasında, ciddi endişe verici bir duruma dönüşmektedir.
Lokal anestezi ile sünnet yapmanın birçok avantajları var. Özellikle 1,5 yaşındaki çocuklar lokal anestezi ile iyi bir hazırlık yapılırsa doğal uykularında anne ve babalarının yanında rahatlıkla sünnet yapılmaktadır. Altı yaş üzeri çocukların ön görüşmelerle korkuları giderilir ve sünnet kabus olmaktan çıkarak mutlu bir anıya dönüşür. Bu ortamı sağlamak hem tecrübe hem de zaman gerektirir.”dedi.
Çocuk Cerrahisi Uz. Dr. Mustafa Aydinç  bu kliniği açmasındaki en önemli nedenin 30 yıllık tecrübelerini  hastalarıyla  paylaşmak olduğunu dile getirdi. Dr. Aydinç Çocuk Cerrahisi Bölümü hakkında bilgi vermeyide unutmadı. Uz. Dr. Mustafa Aydinç ;”Çocuk cerrahisi yenidoğan döneminden 15 yaşına kadar olan çocukların cerrahi hastalıklarının tedavisini ile uğraşan bir bölümdür. En sık tedavi ettiğimiz hastalıklar yenidoğan bebeklerin doğumsal anomalileri, çocukların kasık fıtıkları, apandisit, hidrosel, inmemiş testis, hipospadias çocuk yanıkları vb. rahatsızlıklardır.”dedi.
 

banner109

Etiketler; #mustafa aydinç
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.