banner247
banner174
banner113

Oteller 'sağlıklı turizm' sertifikasını bu kurumlardan alacak

banner106

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” çerçevesinde belge verecek TÜRKAK onaylı akreditasyon kurumları ile belgenin alım koşulları belli oldu.

Oteller 'sağlıklı turizm' sertifikasını bu kurumlardan alacak

banner108
banner238

Bu yaz sezonundan itibaren geçerli olacak belgenin ilgili bakanlıkların katkıları ve tüm sektör paydaşların iş birliğiyle hazırlandığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, programın ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

TÜROFED, TÜROB ve TÜRYİD gibi sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak, birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda yetkili kuruluşları belirlediklerine işaret eden Mehmet Nuri Ersoy, bu belge ile konaklama ve yeme-içme tesislerinin ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleneceğini kaydetti.

“Sağlıklı Turizm Belgesi”ni verecek kuruluşların yetkinlikleri bakımından aynı zamanda Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından da onaylanmış durumda olduğunu belirten Ersoy, bugün itibarıyla Sağlıklı Turizm Belgesi’ni verecek TÜRKAK onaylı kuruluşların www.tga.gov.tr internet adresinden ilan edileceğini bildirdi.

Belgeyi Almak Zorunlu Değil

Gerekli hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hizmet verdiğini tescillemek isteyen tesisleri, açıklanan bu kuruluşlar arasından tercih edecekleri işletmelere belgeyi almak üzere başvuruda bulunmaya davet eden Mehmet Nuri Ersoy Ersoy, belgenin kesinlikle zorunlu olmadığını vurguladı.

Ancak belge sahibi işletmelerin artmasıyla birlikte turizm sektöründeki normalleşmenin de hızlanacağına inandıklarını belirten Ersoy, bu belgeyi verecek kuruluşların uluslararası geçerlilikte gerekli akreditasyon standartlarına ve yetkinliğe sahip olduğuna işaret etti.

Belgeli Tesisler Bakanlık Sitesinden Duyurulacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan uygulama ile belge vermeye yetkili akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi yapacaklar.

Bu firmalar yapacakları değerlendirmelere ilişkin raporlar düzenleyecek, başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecekler.

TÜRKAK onaylı denetleme ve belgelendirme işletmeleri dışında bu konuda çalışmak isteyen diğer işletmeler de gerekli yetkinliğe sahip olmaları ve akreditasyonlarının TÜRKAK tarafından teyit edilmeleri halinde denetim yapabilecekler.

Belgeyi alan tesisler ise Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden ayrıca duyurulacak.

Tesislere gelen konuklar “Sağlıklı Turizm Belgesi”nde belgenin logosunu, denetime ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı karekod uygulamasını ve denetleyici firmanın logosunu görebilecek.

İlk Fazda Belgeyi Vermeye Yetkili Akreditasyon Firmalarının Listesi

*RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.

*TÜV SÜD Teknik Güvenlik ve Kalite Denetim Tic. Ltd. Şti.

*Llyod’s Register Gözetim Ltd. Şti.

*TSE Personeli (Türk Standartları Enstitüsü Muayyene Gözetim Merkezi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkezi Başkanlığı)

*BV Inspektorate Uluslararası Gözetim Servisleri A.Ş.

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.