banner247
banner174
banner113

AKP İlçe başkanı Toklu'dan tapu açıklaması!

banner106

AKP İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Yönetmelikte yapılan değişiklikle, tapu işlemlerinde resmi senetlerin üzerine fotoğraf yapıştırılması şartının kaldırıldığını açıkladı.

AKP İlçe başkanı Toklu'dan tapu açıklaması!

banner108
banner238

Tapu Sicil Müdürlüklerince Düzenlenen Resmi Senetlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili açıklama Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu’dan geldi. 
Bürokrasi işlemlerinde kırtasiyeciliğin azaltılması amacıyla yapılan çalışmaların sürdüğünü belirten Başkanı Toklu, “Tapu işlemlerinde fotoğraf yapıştırılması yürürlükten kaldırıldı. Artık vatandaşlarımız tapuda işlem yaparken fotoğrafları alınmayacak.” dedi.
TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMALIYIZ
Ülke olarak gelişen teknolojiyi sonuna kadar kullanmak gerektiğini belirten Başkan Toklu, “Teknoloji ile birlikte hayatımıza birçok yeni kolaylık giriyor. Bürokrasi işlemlerinde de teknolojiyi kullanarak hem vatandaşların masraflarını azaltmayı hem de milli sermayemizin yok olmasını engelliyoruz. Hükümetimizin kırtasiye işlerini azaltmaya yönelik faaliyetlerinden biriside tapudaki fotoğrafları kaldırmak oldu. “ diye konuştu.
Başkan Toklu bu yeni yürütmelik ile vatandaşların tapu işlemlerini daha hızlı yapacağını ve fotoğraf çekinmek ve fotoğraf yapıştırmak gibi işlemlerle de uğraşmayacağını belirtti. 
DÜZENLEME NASIL DEĞİŞTİ?
Yapılan düzenlemeyle, yönetmeliğin 7. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde yer alan "fotoğrafları" ibaresi ile 15. maddenin birinci fıkrasında yer alan "veya fotoğrafları yapıştıracak yer kalmaması" ibaresi yürürlükten kaldırıldı.
Aynı yönetmeliğin 16. maddesi de yürürlükten kaldırılırken, 20. maddesinin birinci fıkrası şu şekilde değiştirildi:
"Resmi senede 'okudum' ibaresinin yazdırılmasından sonra, aynı mürekkepli kalemle taraflar imza yerlerini imzalarlar. Taraflar arasında imzalama işi aynı anda yapılır. Tarafların imzası alındıktan sonra resmi senedi, müdür ve/veya görevlendirilen memur ve düzenleyen görevli de imza eder. Ayrıca müdür ve/veya görevlendirilen memur, daire mührü ile kendi imza yerini mühürler."
banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.