banner245
banner174
banner113

Başkan Yücel, sahile neşteri vurdu!

banner106

Alanya’nın son 10 yıllık görüntülerinden yola çıkılarak Keykubat Plajı’ndaki kum ve sahil erozyonun engellenmesi, kullanılabilir sahil bandının genişletilmesi ve bölge turizmine katkı sağlanması amacıyla hazırlanan kum tutucu T-Mahmuzu oluşturacak malzemelerin yapımı devam ediyor.

Başkan Yücel, sahile neşteri vurdu!

banner108
banner238
Keykubat Plajı’nda kumsalın bundan 10 yıl önce 20-25 metre civarındayken günümüzde 10 metreye kadar düşmesinin ardından turizmin olmazsa olması kumsalı kurtarmak için bir yıl önce başlayan çalışmalar bu kış tamamlanacak.

İlk etapta 3 adet yapımı planlanan mahmuzların yapıldığı şantiyede incelemede bulunan başkan Yücel, “Denizin altında ciddi bir hareketlilik var. Keykubat Plajı’ndaki erozyondan dolayı kumlar çekildikçe kumların altında kalan kayalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu da bölgede denize girecekler için ciddi bir sorun oluşturuyor. Aynı zamanda Alanya’nın imajı için de bir dezavantaj. Bu mahmuzlar çok amaçlılık da taşıyacak. Kum kaybını önleyeceği gibi dere ıslahını da sağlayacak. Aynı zamanda her yıl gerçekleştirilen triatlon organizasyonlarında da iskele olarak kullanılabilecek. Deniz her yıl kıyıya daha fazla yaklaşıyor. Deniz alan kazanırken biz alan kaybediyoruz. Alanya’da deniz dalgasının boyu 6 metreye kadar yükseldi. Bunun da karaya vuruşunun önlenmesi açısından 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir proje hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Kum tutucu mahmuzun deniz üstü dik kolu 100 metre T- mahmuzu ise 90 metre olacak şekilde planlandı. Üstünde yürüme, balık tutma gibi aktiviteler için uygun ve iskele nitelikle hizmet verecek. Proje kapsamında plaj alanının en dar noktada 35-40 metre genişletilmesi hedeflenmekte. Sahilde etkilediği ve genişlemesi düşünülen plaj uzunluğu 700 ila 750 metre arasında olacak. Hacet Deresi’nin çıkışında düşünülen kum tutucu mahmuz sayesinde Hacet Meydanı, Hacet Yürüyüş Yolu plajla ile entegre hale getirilmiş olacak
banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.