banner247
banner174
banner113

''Destek verilen acenteler ‘ticari sır’ denilerek açıklanmadı''

banner106

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 2018 yılına kadar destek verilen acentelerin hangileri olduğunun ‘ticari sır’ denilerek açıklanmadığını ileri sürdü.

''Destek verilen acenteler ‘ticari sır’ denilerek açıklanmadı''

banner108
banner238

2018 yılında acentelere toplamda 1 milyar 149 milyon lira destek verilmesine rağmen sektörün sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi. Dünya’da yer alan habere göre Budak, acentelere verilen desteğin önemli olduğunu ancak asıl yükü çeken ve istihdam sağlayan otellere de özel destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

‘’CAN ALICI SORULARI CEVAPLAMADI’’

Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a verdiği soru önergesine gelen yanıtların tatmin edici olmadığını belirten Budak, 2019 yılının turizm açısından başarılı olduğu ve yüksek miktarlı destek verildiğinin belirtilmesine rağmen, bunun sektöre yansımasının aynı şekilde olmadığını bildirdi. Bakan Ersoy'un sektöre yönelik can alıcı soruları cevaplamadığının altını çizen Budak, şunları söyledi:

‘’DESTEKLERDEN YARARLANAN FİRMALAR ‘TİCARİ SIR DENİLEREK AÇIKLANMADI’

"Bakanlığın verdiği cevaplara göre 11 milyon 572 bin lirası kruvaziyer olmak üzere 2018 yılında acentelere toplam 1 milyar 149 milyon liralık desek sağlanmış. Söz konusu desteklerden hangi firmaların yararlandığına ilişkin sorumuz, 'ticari sır' gerekçesiyle yanıtlanmadı. Bu da ister istemez kuşkuları beraberinde getiriyor. Ayrıca, verilen desteklere ilişkin Bakanlık tarafından herhangi bir denetim faaliyeti yürütülüp yürütülmediğine yönelik sorumuza da cevap alamadık. Turist getiren acentelere destek verilmesini önemsemekle birlikte, elini taşın altına koyan, istihdam sağlayan, döviz kazandıran turizm işletmelerinin de bu özellikleri dikkate alınarak ayrıca desteklenmesi şarttır."

‘’TURİST SAYISINDAKİ VE TURİZM GELİRİNDEKİ ARTIŞ SINIRLI’’

Verilen tüm teşviklere rağmen, turist sayısı ve turizm gelirlerindeki artışın sınırlı kaldığını ifade eden Budak, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre 2019 yılı ilk çeyreğinde turizm geliri yüzde 4.6 artmasına rağmen, aynı dönemde ortalama kişi başına harcama yüzde 3.5 azalarak 723 dolardan, 697 dolara geriledi. Sanayinin durma noktasına geldiği, tarımın ne üreticiyi ne tüketiciyi tatmin etmediği bir noktada, ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden birisi olması gereken turizmin performansının da potansiyelini yansıtmadığını gözlemliyoruz. Deniz, kültür ve inanç turizmi alanında çok önemli potansiyeli bulunan ülkemize gelen turist sayısını artırmak yerine, oluşturulacak politikalarda turistlerin daha fazla para harcamalarını sağlayacak önlemlere yer vermeliyiz. Bu noktada, 2018 yılı itibarıyla sayıları 45 milyonu aşan turistlerin, 697 dolar yerine, rakiplerimiz olan Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ortalama 1500 dolar civarında harcama yapmaları, ülke gelirini bir anda 70 milyar dolar seviyesine ulaştıracaktır."

banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.