banner245
banner174
banner113

İyi Partili Arıkan: Turizm öldü. Başımız sağolsun!

banner106

İyi Parti Teşkilat Başkanı Alper Arıkan, düzenlediği basın toplantısıyla Ak Parti hükümetine turizm konusunda sert eleştirilerde bulundu.

İyi Partili Arıkan: Turizm öldü. Başımız sağolsun!

banner108
banner238

Teşkilat Başkanı Arıkan düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi. Bölgemiz için hayati önem taşıyan ve Yüzbinleri etkileyen turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıları sizlerin vesilesiyle Alanya kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Ve değerlendirme me hükümet yetkililerine birkaç soruyla başlamak istiyorum. 
İNSANLIK SUÇU MU?
Turizm bölgesinde yaşamak, turizmci olmak, turizmden gelir elde etmek insanlık suçu mu? Ekonomik krizdeyken ülkesine döviz sokabilmek ve döviz dalgalanmasını düzenleyebilmek için gecesini gündüzüne katarak, her türlü olumsuzluğa karşı suratını asmadan gülücükler dağıtarak, misafir memnuniyeti sağlamaya çalışan yüzbinlerce turizm işçisi, turistik işletmeciler bu vatanın üvey evlatları mı? 
UMUTLAR ADETA KAYBOLDU
Hükümetin yanlış sağlık ve dış politikalarının, lebâleb kongrelerinin sıkıntılarını en başta hassas bir yapıya sahip turizm sektörünün bölgemizdeki emekçileri çekiyor. Pandemiden dolayı kriz içinde geçen 2020 sezonunun ardından son güçleri ve umutları ile 2021 sezonuna hazırlanan, yaralarını sarmayı ümit eden turizmcilerin Avrupa pazarlarından sonra Rusya'nın da charter uçuşlarını kısıtlaması ile umutları adeta kayboldu. 
KISACASI TURİZM ÖLDÜ, BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
Binlerce turizm işçisi sezonun ötelenmesi ile birlikte ücretsiz izne mahkum edildi. Sanki çok iyi günler yaşanılmış gibi Nisan ayında iş başı yapmayı planlayan turizmciler ise 2 ay daha açlığa mahkum bırakıldı... Asgari ücret 2825 TL olduğu halde sezonun ötelenmesi ile birlikte en az 2825 TL kazanan turizm işçileri artık 1400 TL ücretsiz izin desteği alacak.. Hükümet ve ortağı bu durumdan çok memnun olmalı ki sürekli müjde açıklayan partiler bu sefer kafalarını kuma gömdüler, milletin derdini duymaz, konuşmaz oldular. 
BORÇ İÇİNDE YÜZÜYOR
Borç içinde 2020 yılını geçirmiş işletmeler tam da ödeme günleri gelmişken yine sıfır ciro ile gün geçirme haline geldiler. Bankaya gitseler kredi yok, öteleme yok, para olmadığı için insan yerine koyan yok! Esnafı yüksek faize mahkum eden iktidar ,lebâleb borç batağına batan esnafın sesini de duymaz oldu. 
UCUBE SİSTEM
Övüne övüne ortaya attıkları yeni ucube sistemle güya karar alma mekanızması hızlanacak, hemen aksiyon alınacaktı, hala ses yok! Mazallah, uzaya çıkma hızımız da inşallah böyle olmaz. 
Ey Hükümet! Ey Hükümetin İlçemizdeki Temsilcileri! 
Turizm İşveren ve Esnafları, borçlarını kapatmak istiyor,
Yüksek faizden kurtulmak istiyor,
Önce kazanıp sonra ödemek istiyor,
Kredi notları düşmesin, gittiği yerlerde batık gözüyle bakılmasın istiyor. 
Ey Hükümet! Ey Hükümetin İlçemizdeki Temsilcileri! 
Turizm işçileri, sektörel bazda Kısa Çalışma Ödeneği istiyor,
Rusya krizinden dolayı işe başlayamadığı sürelerde destek ödeneği istiyor. 
Ey Hükümet! Ey Hükümetin İlçemizdeki Temsilcileri! 
En önemlisi; turizm işçisi, emekçisi, esnafı, işvereni iş istiyor, çalışmak istiyor... 
Görürseniz, duyarsanız, duymak isterseniz bizden size uyarı olsun;
Turizmciler umut değil, destek istiyor! 
Sn Genelbaşkanımızın da dünkü grup toplantısında ifade ettiği gibi ;
Acilen ve ivedilikle; Mücbir durum ilan edilerek…
-Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi ve SGK Borçları en erken 2021 yılı sonuna ertelenmeli,
-Krediler 1 yıl faizsiz olarak ertelenmeli,
-Kısa Çalışma Ödeneği Aralık 2021'e kadar uzatılmalı,
-Boşta kalan mevsimlik işçiler için yeni destekler getirilmelidir… bu tedbirler doğrultusunda en azından bir nebze olsun turizmcilerimizin ayakta kalması sağlanabilir…umuyoruz ki tespitlerimiz değerlendirilir ve dikkate alınır…
Teşekkür ediyorum….

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.