banner245
banner174
banner113

İyi Partili vekili Bahşi: Belediye şirketlerinde çalışan işçiler mutlu değil!

banner106

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, önemli bir konuyu gündeme getirdi.

İyi Partili vekili Bahşi: Belediye şirketlerinde çalışan işçiler mutlu değil!

banner108
banner238

Milletvekili Bahşi “696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine aktarılan işçiler maalesef mutlu değiller. Bu işçiler kadroya geçtikten sonra Sosyal haklar yönünden değişen hiç bir şey olmamış, hatta geriye gidiş olmuştur. Taşeronda çalışırken maaşları, asgari ücret artı eğitim durumuna göre yüzdelik farklar yansıtılarak ödeniyordu.  Fakat kadroya geçince bu fark ödemesi kaldırıldı. Yine kamu iş toplu sözleşmesine dâhil edilmedikleri için her 6 ayda bir % 4 zamma mahkûm edildi. Halen bir köle düzeni içinde yokluk ve yoksullukla çalıştırılmaktadır. Tayin hakkı verilmediği için de aile bütünlükleri bozulmuş durumdadır.  

Taşerondan belediye şirketlerine geçirilen bu işçilerin sorunları acilen çözüme kavuşturulmalıdır. Belediye ve İl Özel İdare şirketleri işçileri ilave tediye ücretinden yararlanamamakta olup bazı belediyelerde de maaşların zamanında yatmadığı şikâyetleri gelmektedir. Buralarda çalışan işçilerde sürekli işçi kadrosuna geçirilerek bu mahrumiyetler son bulmalıdır.
Yargı kararları uygulanmamakta işe iade davalarını kazanan işçiler kadroya alınmak için başvurduklarında ret cevabı almaktadırlar. Bu konuda da bir düzenleme yapılmalıdır.”dedi. 

 
banner109

Etiketler; #feridun bahşi
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.