banner245
banner174
banner113

Mahmutların ilçelik olması artık hakkımız

banner106

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Gazeteci Mesut İlhan Mahmutlar kendini artık taşıyamıyor, Mevcut Belediyeler hizmet veremiyor, halka azap çektiriyorlar. Siyasi çekişmeler nedeniyle ilçeliğimiz gasp edildi. 43.670 nüfusumuz oldu artık İlçe olmak istiyoruz dedi.

Mahmutların ilçelik olması artık hakkımız

banner108
banner238

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Gazeteci Mesut İlhan Mahmutlar ' ın tüm kıriterleri yerinde olmasına rağmen Bütün şehir yasası Maddesindeki 'Nüfusu 20 bin olan ve Bütün şehir yasası ile kapanan beldeler ilçe olabilir' maddesi ile İlçe yapılması gerekirdi. Bu hakkımız bazı siyasi çekişmeler nedeniyle elimizden alındı. Hatay ilinin Arsus ilçesi sadece bir örnektir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Mahmutlar Nüfusu 43.670 oldu. Mahmutlar 'a Mahalle gömleği giydirmek Mahmutlar halkına azap çektirmektir. Mahmutlar Belediyelik olduğu dönemleri özlemle ve sabırla bekliyor. İlçelik hakkımızdı gasp edildi, artık şehir kendini taşıyamıyor, Alanya Belediyesi Mahmutlara hizmet veremiyor dedi.
TÜRKİYE'DEKİ 575 İLÇEDEN DAHA FAZLA NÜFUSA SAHİP
TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi resmi sonuçlarına göre Mahmutlar ' ın nüfusu 43.670 oldu. Türkiye'deki 973 ilçesinden 575 daha fazla nüfusa sahip Mahmutlar ' ın ilçe olması için tüm kriterleri yerine getirmiş durumda. İlçe olma nüfusu 20 bin olmasına rağmen ve Büyükşehir yasası tüzüğünde 20 bin nüfusu olan kapanan beldeler ilçe olabilir maddesi de yer alıyor.
İLÇE OLMAYI BEKLİYORUZ
Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan,“Son nüfus sonuçlarına göre ilçeliğimiz engellendi fakat mücadelemiz sürecek” dedi. İlhan,“Büyükşehir yasası maddesi ile ilçe olmamız gerekiyordu. İlgili yasanın maddesine göre 20 bin nüfusu bulunan kapanan belde belediyeleri ilçe olabilir maddesi olmasına rağmen maalesef ilçeliğimiz engellenmişti. Gerçeği söyleyecek olursak siyasete kurban gittik. Mesela aynı yasa ile Hatay ilinin Arsus beldesi hem de nüfusu 20 bin olmamasına rağmen etraftan bağlanan köyler ile birlikte İlçe yapıldı” dedi.
HALKIMIZ HER ZAMAN DİLE GETİRMELİ
MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan,“Halkımız her platformda ve her ortamda Mahmutların ilçe olmasını dile getirmeli” dedi. “Birlik beraberlik içerisinde Mahmutların ilçeliğini her yerde dile getirmeliyiz ve istemeliyiz, ağlamayan bebeğe meme vermezler” diyen İlhan,“Mahmutlar Türkiye’deki 973 ilçe var ve bu ilçelerin 575’inden daha fazla nüfusa sahibiz. Bu nüfusun içerisinde Mahmutlar ’da yerleşik yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlarımızın sayısı bulunmuyor. Dünyanın her yerinden Mahmutlar ’da yaşayan on binin üzerinde yabancı var, biz aslında uluslar arası metropol bir ilçe olabiliriz ama önce istemek gerek” açıklaması yaptı.
İLÇELİĞİMİZ ENGELLENDİ
İlhan,“Türkiye'deki il ve ilçelik bekleyen yerlerde çeşitli çalışmaların olduğunu basından okuyup öğreniyoruz. Mahmutlar'da dönemin CHP’li Belediye Başkanı Av. Murat Can döneminde ‘Mahmutlar İlçe Yaptırma Platformu’ kurulmuş ve bu platform CHP ve MHP’nin genel merkezlerine giderek meclise kanun teklifi verdirmişlerdi. O dönemki platform yönetimi AKParti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Menderes Türel ile de görüşmüş AKP’den olumlu yanıt alamamış fakat Türel,‘İlçe olmak için tüm kriteriniz tutuyor bunda hiç bir şüphe yok!. Ama bunu benden istemeyin’ demişti. Bu sözlerden ilçeliğimizin birileri tarafından engellendiğini ima etmişti. Hangi siyasi tarafından İlçeliğimizin engellendiğini Mahmutlar’daki siyasetçilerimiz iyi biliyor” dedi.
PLATFORM YENİDEN KURULMALI
‘Mahmutlar’ın önder insanları bir araya gelerek İlçe yaptırma platformu yeniden kurulmalıdır’ diyen MAHKOD Başkanı İlhan,“Mahmutlar’daki mahsus talihi maalesef kırmakta zorlanıyoruz. ‘Sen şu partilisin, ben bu partiliyim’ diyerek Mahmutlar’ımıza ihanet ediyoruz. Birlik beraberlik içerisinde hareket edemiyoruz ve bunun bedelini Mahmutlar’ı mahalle yaptırmakla ödedik. İlçe platformu illaki bu günlerde kurulmalı ve Mahmutlar halkı bu platforma hiç bir neden göstermeksizin destek vermelidir. Platformun yeniden kurulması için siyasileri ve toplumumuzu birlik ve beraberlik olmaya davet ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.
banner109

Etiketler; #mahmutlar ilçe
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.