banner83
banner174
banner113

Oteller için yeni yönetmelik hazırlanıyor, işte detaylar...

Oellerin sağlık turizmi alanında da hizmet vermesine imkan tanıyacak bir yönetmelik hazırlandığı belirtildi.

Oteller için yeni yönetmelik hazırlanıyor, işte detaylar...

banner108
banner238
Türkiye'nin sağlık tuizmi gelirlerini arttımak için yeni bir yönetmelik hazırlanıyor. Yeni yönetmeliğe göre, sahil bölgelerinde bulunan oteller, sağlık turizmi alanında da hizmet verebilecek.
Akşam'da yer alan habere göre Sağlık Bakanlığı; termal turizm, medikal SPA, estetik operasyonlar, diş tedavileriyle yaşlıların kronik rahatsızlıklarına ilişkin tedavi taleplerinin rotasını, Türkiye’ye çevirmek için çalışma başlattı.
YÖNETMELİK HAZIRLANIYOR
Sağlık Bakanlığının, 50 ve üzeri yatağa sahip otellere, konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak sağlık hizmeti verebilmelerinin önünü açacak yeni bir yönetmelik hazırladı. Başbakanlığa gönderilen ve yakın bir tarihte yayınlanarak yürürlüğe gireceği belirtilen yönetmelikle, kayak merkezlerindeki otellerden, sahil şeritlerindeki otellere kadar, uygun şartları taşıyan her otel, 5 yıldızlı bir hastane gibi sağlık hizmeti verebilecek.
500 MİLYAR DOLAR’LIK PAZAR
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık kuruluşlarının da otellerle anlaşarak bu uygulamaya başlayabileceğini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 verileri her yıl 30 milyon insanın sağlık için ülke dışına çıktığını gösteriyor. Sağlık turizmine harcanan para yıllık 500 milyar dolar. Kişi başı 17 bin dolara tekabül ediyor. Biz bu pastanın, tam rakam yok ama 5 milyar dolarını alabilmişiz. Aslında Türkiye’nin çok daha güçlü bir kapasitesi var. Türkiye önümüzdeki yıllarda sağlık turizmi alanında çok ciddi gelir elde edebilecek bir ülke” ifadelerini kullandı. Demircan, şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2018-2019 için 10 milyar dolar gelir hedefi koydu. Bir de sağlık turizminin önünü açacak bir yönetmelik hazırladık ve Başbakanlığa gönderdik, önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Sağlık turizmiyle ilgili yasal bir düzenlememiz de var. Bunu da önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunacağız.”
ATAMALARIN İLKİ NİSANDA
Öte yandan Bakan Demircan, sağlık personeli atamalarının ilkinin nisan ayında yapılacağını da belirterek şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki hafta ilana çıkıyoruz. Nisanda ilk alımı yapıyoruz. İkinci alım haziran, üçüncü alım ise eylül veya ekim ayında olacak. Bu sene 57 bin sağlık personeli alacağız.”
''5 AYLIK BOŞ SEZONU DOLDURABİLECEKLER''
Bakan Demircan, düzenlemeyi şöyle özetledi: “Mesela turizm sezonumuz 7 ayda bitiyor. 5 ay boşluğumuz var. Bu 5 aylık sürede aynı otelin içinde fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü açılabilir. Otelde bir fizik tedavi merkezi oluşturulabilir veya yakın bir merkez için otelle anlaşma yapılabilir. İlla yeni inşaat yapmaya gerek yok. Proje için mevcut kapasite kullanılabilir. Kışın kayak turizmi olan bir yer de yazın kullanılabilir.''
 
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.