banner83
banner174
banner113

Otellerden imar affı başvurusu

banner106

Sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığı tarafından aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerindeki yapılar imar barışından yararlanamıyor.

Otellerden imar affı başvurusu

banner108
banner238
Ancak Antalya’da ki bu durumda olan çoğu otelin imar affından yararlanamamasına karşın içlerinde bazılarının başvuru yaptığı öğrenildi.
İmar Barışı; imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmak üzere hayata geçirildi.
HAZİNEYE AİT TAŞINMAZ ÜZERİNDEKİ YAPILAR
İmar Barışı düzenlemesi, kamuoyuyla paylaşıldığı günden bu yana ülke gündemini sıkça meşgul ediyor. Düzenlemeyle ilgili vatandaşların aklında ise pek çok soru işareti bulunuyor.  İmar Barışı kapsamı dışında bulunan bölgeler ise şöyle; üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde, kesinleşmiş planlar neticesinde sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığı tarafından aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerindeki yapılar.
TEDBİRİ MALİKLER ALACAK
31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamında yer alıyor. İmar Barışı ile yapı kayıt belgesi alan binalar için yıkılma endişesi son bulacak. Ancak depremsellik (deprem oluşturma potansiyeli) açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri malikleri alacak.
Bu düzenleme sayesinde İmar Kanunu'na göre alınmış yıkım kararlarıyla tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek ve yapı kayıt sahipleri kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebilecek.Yapı kayıt belgesiyle su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabiliyor. İmar Kanunu kapsamında alınmış yıkım kararlarıyla tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal ediliyor, kullanım maksadı değişiklikleri de dâhil olmak üzere tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis ediliyor, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın veriliyor.
OTELLER DE BAŞVURDU
Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde, kesinleşmiş planlar neticesinde sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığı tarafından aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerindeki yapılar İmar Barışı kapsamı dışında kalıyor. Bu durumda olan ve imar affından yararlanamayan Antalya’daki bazı otellerin ise imar affından faydalanmak için başvuru yaptığı ve hatta ücret de ödediği öğrenildi. Yatırılan ücretlerin ise geri iade edilip edilemeyeceği ise merak konusu. 


 
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.