banner83
banner174
banner113

Yerel seçim Kasım 2018'e çekilecek

Genel seçimlerin erken yapılacağı söylentileri varken, AK Parti yerel seçimlerin erkene alınması konusunda adım atıyor.

Yerel seçim Kasım 2018'e çekilecek

banner108
banner238
ANKA’nın edindiği bilgilere göre AK Parti çok fazla ihtimal vermese de CHP’nin nabzını, yerel seçimin Kasım 2018’e çekilmesi için yoklayacak. CHP’nin de kabul etmesi halinde yapılacak Anayasa değişikliği ile 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçim, Kasım 2018’e çekilecek.
Seçimin erken bir tarihe alınması için Anayasa değişikliği şartı var. AK Parti'nin bunun için CHP’nin desteğine ihtiyacı var. 
MEVSİM ŞARTLARI VE YAZICIOĞLU ÖRNEĞİ 
ANKA’dan Besti Karalar’ın haberine göre; AK Partili kurmaylar, seçimlerin yapılması ve propaganda çalışmalarının yapılmasına en uygun mevsimin sonbahar olduğu görüşünde. Mart ayının seçim için çok uygun olmadığını savunan kurmaylar, Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009'da seçim mitingi için Kahramanmaraş’tan Yozgat’a giderken uçak kazasında hayatını kaybetmesi ve hava şartlarının kaza yerine ulaşılmasına engel olduğunu örneğini verdi. Bu gerekçelerle AK Parti yerel seçimlerin tarihini değiştirmek istiyor. Öte yandan, seçimlerin zamanında yapılmasını söylem ve parti sloganı haline getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konuda ikna edildiği belirtiliyor. Ancak, CHP’ye çok ihtimal vermeyen AK Parti kurmayları bu hafta yerel seçimlerin Kasım ayına alınması gerektiğinin gerekçelerini CHP’ye anlatmaya hazırlanıyor. 
KILIÇDAROĞLU DA ERKEN TARİH DEMİŞTİ 
AK Partililer, yerel seçimlerin erken bir tarihe alınmasını yakın bir zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiğini anımsatıyor. AK Parti, yerel seçimlerin Kasım ayında yapılması için atacağı adımda ise Kılıçdaroğlu’nun çağırısını hatırlatacak.
 
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.