banner113

Alanya'da motosiklet kazalarında artış yaşanıyor

banner106

Alanya'da hava koşullarının uygun olması, ayrıca pandemi nedeniyle insanların toplu taşıma araçları yerine motosiklet kullanımına yönelmesi, motosikletlerin kullanımının artmasına sebebiyet vermiş ve artan motosiklet kullanımı neticesinde de motosiklet kazalarında bir artış olduğu saptanmıştır.

Alanya'da motosiklet kazalarında artış yaşanıyor
24 Kasım 2021 Çarşamba 11:56

banner108
banner238


Meydana gelen motosiklet kazalarını minimuma indirgemek, trafik kurallarına azami derecede uymaktan ve motosiklet kullanırken motosiklet kullanma ekipmanlarını tam olarak kullanmaktan geçer. Motosiklet kullanımında ölümcül bir kaza riski, binek otomobilden 35 kat daha fazladır.100 km hızla giden motosiklet herhangi bir nedenden dolayı devrilirse 65 metre sonra durabiliyor.  
Asfaltta sürüklenirken oluşan sıcaklık, 770 santigrat dereceye ulaşıyor. Motosiklet duran bir cisme veya bir araca çarptığında sürücüsü çoğunlukla kafasını araca veya zemine çarptığından dolayı ciddi kafatası travması, kafatası parçalanmaları veya boyun kırılmaları yaşayabiliyor. Motosiklet kazalarında yaralıların %90'ı başından darbe almakta ve motosiklet kazalarında ölümlerin büyük bölümü kafaya alınan darbeler sonucu meydana gelmektedir. Kask takmak ölüm riskini % 40, ağır yaralanma riskini ise % 70 oranında düşürmektedir.

Kaza anında motosikletin cisme çarpması neticesinde durmak zorunda kaldığından sürücü ve arkasında ikinci bir kişi varsa üzerindeki şahıslar kaza anında olay yerinin uzağına fırlamak suretiyle daha fazla zarar görürler. Sürücünün arkasındaki yolcu, sürücünün sırtını adeta bir uçuş rampası gibi kullanarak daha uzak bir mesafeye düşer ve bunun neticesinde daha ağır yaralar alır. Kaza anında kask kullanmayanlar kullananlarla karşılaştırıldığında 5 kat daha fazla ölümcül kafa travmasına maruz kalırlar. Araba kazalarında yaralanma oranı %20 iken motosiklet kazalarında bu oran %80’in üzerindedir. 

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak sürücülerimize kendi can güvenlikleri için trafik kurallarına azami derecede uymaları ve motosiklet kullanırken motosiklet kullanma ekipmanlarını tam olarak kullanmalarını hatırlatır, kazasız sağlıklı günler dileriz.

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.