banner247
banner174
banner113

Antalya ve ilçelerinde korona yasaklarına uymayan yandı! İşte maddeler!

banner106

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun koronavirüs ile ilgili aldığı yasak yararlarına uyulmaması halinde verilecek cezalar belli oldu.

Antalya ve ilçelerinde korona yasaklarına uymayan yandı! İşte maddeler!

banner108
banner238

Kurul kararına göre, salgının yayılmasını engellemek için alınan kararlara uymayan işletmelere, esnafa ve vatandaşlara ilk önce 3 bin 150, ikinci kez uymadıkları taktirde 3 bin 150 TL daha para cezası kesilecek. Israr edenler hakkında ise 2 aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacak.

Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat başkanlığında 19 Mart Perşembe günü toplanarak, pandemi ilan edilen koronavirüs salgınından vatandaşların korunması ve salgının yayılmasını engellemek için 13 maddelik tedbir kararları aldı. Otobüs, yat ve teknelerle yerli ve yabancı turist gezileri yasaklanan, semt pazarlarında sadece gıda satışı ve tezgahlar arası 1'er metre mesafe gibi insanların toplu şekilde bir arada olmasını engelleyecek bir çok madde var. Kararlara, uymayan kişiler için idari para, hapis ve işyeri kapatma ve ruhsat iptaline kadar çok ağır cezalar bulunuyor.

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kurulun kararları şöyle:

BAKANLIKLARIN KARARLARINA TİTİZLİK UYULMASI

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların yayınladığı talimat ve genelgelere titizlikle uyulması, görev kapsamında gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması istendi.

SALGINDAN KORUNMAYA YÖNELİK BİLGİLENDİRME

Kurumların web siteleri ile il genelinde belediyelere ait dijital ekran, bilboardlar ve yerel basında Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün salgından korunmaya yönelik yayın ve bilgilendirmelerine istinaden, su ve sabun kullanımı, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda duyarlılık oluşturulmasına yönelik bilgilendirme yapılacak.

TOPLU YAŞAM ALANLARI

Toplu yaşama alanları olan Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı birimler, Adalet Bakanlığı'na bağlı ceza infaz kurumları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına bağlı yurt, huzurevi, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri vb. yataklı kurum ve kuruluşlarda gerekli tedbirler ilgili kurumlarca alınacak. Resmi ve özel kuruluşlara ait konaklama tesislerinde de gerekli tedbirler alınacak.

DEZENFEKSİYON GÖREVİ BELEDİYELERDE

İl genelinde kamu kurum ve kuruluşları hizmet binaları ve çevrelerinin dezenfeksiyon işlemleri Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Gerekli durumlarda Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri izinli biyosidal uygulayıcı firmalardan hizmet alımıyla dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirebilecek.

OTOBÜSLERE DEZENFEKSİYON

Şehir içi, şehirler arası, servis taşımacılığı gibi tüm toplu taşıma araçları ve durakların dezenfeksiyon işlemlerinin takibini belediyeler yapacak. Toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde kullanılmak üzere de el dezenfeksiyon aletleri konulması tavsiye edilecek.

LOKANTA VE RESTORANLAR AÇIK OLACAK

İçişleri Bakanlığı'nın talimatlarına ek olarak, il genelinde işyeri ruhsatında hangi sınıf ve türde faaliyet gösterdiğine bakılmaksızın, vatandaşların temel ihtiyaçlarından olan yemek gereksinimlerinin karşılanmasının sağlanması için, lokanta ve restoranlar, kapatılacaklar kısmının dışında tutulacak. Ancak bu işletmelerde müşteriler arasında en az 1'er metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni sağlanacak.

PASTANE VE FIRINLARDA SADECE TEZGAHTAN SATIŞ

Bu tür işletmelerin yemek dışında kalan ve sosyalleşme, eğlence, vakit geçirme, spor vb amaçlı toplu olarak bulunulan bölümlerinin faaliyetlerinin ise geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Pastane ve fırın işletmelerin kafe olarak kullanılan bölümleri de durdurulacak. Bu işyerlerinde sadece tezgahtan satış/ paket servis yapılması, işyeri içerisinde veya bahçesinde masalara herhangi bir servis yapılması yasaklandı.

UYMAYANLARA ADLİ VE İDARİ İŞLEM

Bu türdeki işyerlerinin denetleme yetki ve sorumluluğu ilgili belediye zabıta müdürlüğünde olmakla birlikte, diğer kurumların tamamı görev alanına giren konularda, kurulun aldığı kararlara aykırılıkların tespitine ilişkin denetim ve kontrol yapabilecek. Aksi davrananlara tutanak tutulması, gerekli adli işlemlerin takibi, sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk birimi ve işyerlerine ruhsat veren kuruma, idari işlem gerektirenlerin ise işyerlerine ruhsat veren kuruma 24 saat içinde gönderimi sağlanacak.

PAZARLARDA 1'ER METRE MESAFE

İl genelinde bulunan açık ve kapalı oto pazarların faaliyetleri durduruldu. Hayvan pazarları kapatıldı. Açık ve kapalı semt pazar yerlerinde sadece gıda satışı yapılan bölümlerin açık kalması veya satış tezgahlarının arasının en az 1'er metre olması gerekiyor. Kişisel teması en aza indirecek şekilde gerekli düzenlemeleri ilgili belediyeler yapacak.

YAT- TEKNE VE TUR OTOBÜS TURLARI YASAKLANDI

İl genelinde turistik gezi ve dalış amaçlı her türlü deniz ulaşımı sağlanan yat, tekne faaliyetleri durduruldu. Ayrıca, tur operatörleri veya konaklama tesisleri tarafından şehir içinde veya şehirlerarasında AVM, kültürel gezi alanları gibi lokasyonlara yerli ve yabancı turistlerin toplu olarak taşınması yasaklandı.

KUAFÖR VE BERBERLERE ELDİVEN ZORUNLULUĞU

Halihazırda hizmetleri öncelikli hale gelen kamu sağlık kuruluşlarına ihtiyaç halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca imkanlar ölçüsünde personel, araç, malzeme ve lojistik destek sağlanacak. İnsanlara doğrudan temas etmek suretiyle hizmet veren berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işyerlerinde çalışanların maske ve eldiven kullanması, hijyen kurallarına azami özen göstermeleriyle ilgili meslek kuruluşları duyurularını yapacak.

YURTDIŞINDAN GELEN VE TEMAS EDENLERE 14 GÜN KURALI

İl sınırları içinde vatandaşlardan, yurtdışından gelenlerle, bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne şekilde olursa osun temas nedeniyle koronavirüs bulaşma/ taşıma şüphesi altında olanlara İl Sağlık Müdürlüğü ve kolluk birimlerince, '14 gün süreyle evlerinden ayrılmamaları' yönünde yazılı tebligat yapılacak. Bu kişilerden evlerinden ayrılmamaları yönündeki birinci ikaza uymayanlara, 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanacak. Yapılacak ikinci kontrolde de evlerinde bulunmadıkları tespit edilenleri, Valilik tarafından belirlenen yerlerde 14 gün süreyle sıhhi gözetim altına alınacak. Haklarında tekrar 3 bin 150 TL idari para cezası ve Türk Ceza Kanunun 195'inci maddesi uyarınca adli işlem uygulanacak.

HER DEFASINDA 3 BİN 150 TL+392 TL CEZA

Kurul kararlarına uymayanlarla ilgili ise hem ağır para cezası hem de hapis cezası uygulanacak. Kurul kararlarına uyulmamasıyla ilgili her seferinde olmak üzere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'inci maddesi gereğinde 3 bin 150 TL para cezası verilecek. Ayrıca Kabahatler Kanunu 32'nci maddesi gereğince 392 TL idari para cezası da verilecek.

İKİ AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS

TCK'nın Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195'inci maddesinde yer alan, “…yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır" hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında adli ve idari işlemler uygulanacak. İşyerlerine ayrıca kapatma ve ruhsat iptali işlemi de uygulanacak.

ANTALYA İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI TAM METİN

Karar No : 2020 / 01

Karar Tarihi : 19/03/2020

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereğince, Vali Yardımcısı Hamdi BOLAT’ın Başkanlığında 19.03.2020 tarihinde, aşağıdaki gündem çerçevesinde gerekli kararları almak üzere olağanüstü toplanmıştır.

GÜNDEM: Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ olarak nitelendirilen Coronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için alınması gereken tedbirlerin kararlaştırılması.

KARAR:

1. Tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından; Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve İlgili Bakanlıkların yayınlamış olduğu talimat ve genelgelere titizlikle uyulmasına, görev kapsamında gerekli kontrol ve denetimlerin yapılmasına,

2. Kurumların web siteleri ile il genelinde belediyelere ait Dijital Ekran, CLP, Bilboardlar gibi görsellerin yayınlanmasına olanak tanıyan her türlü ilan ve yayın sistemleri ile yerel basında; Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün salgından korunmaya yönelik yayın ve bilgilendirilmelerine istinaden, su ve sabun kullanımı, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda duyarlılık oluşturulmasına yönelik bilgilendirme yapılmasına,

3. Toplu yaşama alanları olan, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına bağlı birimler, Adalet Bakanlığına bağlı Ceza İnfaz Kurumları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşlarına bağlı yurt, huzur evi, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri vb. yataklı kurum ve kuruluşlarda gerekli tedbirlerin ilgili kurumlarınca alınmasına, resmi ve özel kuruluşlara ait konaklama tesislerinde de gerekli tedbirlerin alınmasına,

4. İlimizde bulunan kamu kurum ve kuruluşları hizmet binaları ve çevrelerinin dezenfeksiyon işlemlerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına, gerekli durumlarda Antalya Büyükşehir Belediyesinin izinli Biyosidal Uygulayıcı firmalardan hizmet alımı ile dezenfeksiyon işlemlerinin gerçekleştirilmesine, bu işlemlerin izinli biyosidal uygulayıcı firmalardan hizmet alabilen İlçe Belediyelerince de gerçekleştirilmesine,

5. Tüm toplu taşıma (Şehir içi, Şehirlerarası, Servis Taşımacılığı gibi) araçlarının ve duraklarının dezenfeksiyon işlemlerinin takibinin ilgili Belediyelerce yapılmasına, toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde kullanılmak üzere el dezenfeksiyon aletleri konulmasının tavsiye edilmesine,

6. İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E.5361 sayılı talimatlarına ek olarak, ilimiz genelinde, iş yeri ruhsatında hangi sınıf ve türde faaliyet gösterdiğine bakılmaksızın, vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından olan yemek gereksinimlerinin karşılanmasının sağlanması bakımından, lokanta ve restoranların kapatılacaklar kapsamı dışında tutulmasına, Ancak, bu işletmeler faaliyetlerini yürütürken müşteriler arasında en az 1’er metre mesafe olacak şekilde oturma düzeninin sağlanmasına, bu işletmelerin yemek ihtiyacının dışında kalan ve sosyalleşme, eğlence, vakit geçirme, spor vb. amaçlı toplu olarak bulunulan bölümlerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına, pastane ve fırın ruhsatlı işletmelerin cafe olarak kullanılan bölümlerinin faaliyetlerinin durdurulmasına, bu işyerlerinde tezgâhtan satış/paket servis yapılmasına, işyeri içerisinde veya bahçesinde sadece masalara herhangi bir servis yapılmasının yasaklanmasına,

7. Yukarıda sözü edilen iş yerlerinin denetleme yetki ve sorumluluğu ilgili Belediye Zabıta Müdürlüğünde olmakla birlikte, diğer kurumların tamamı görev alanına giren konularda, kurulun aldığı kararlara aykırılıkların tespitine ilişkin denetim / kontrol yapmak ve buna yönelik tutanak düzenlemek yetki ve sorumluluğuna sahip olduğundan, düzenlenen tutanaklardan adli işlemi gerektirenlerin, sorumluluk bölgesine göre ilgili kolluk birimi ve işyerine ruhsat veren kuruma, idari işlem gerektirenlerin ise işyerine ruhsat veren kuruma 24 saat içerisinde gönderilmesine,

8. İlimiz genelinde bulunan açık ve kapalı oto pazarlarının faaliyetlerinin durdurulmasına, açık ve kapalı semt pazar yerlerinde sadece gıda satışı yapılan bölümlerin açık kalması ve satış tezgâhlarının arasının en az 1’er metre olması sağlanarak, kişisel teması en aza indirecek şekilde ilgili belediyeler tarafından gerekli düzenlemelerin yapılmasına,

9. İlimizde turistik, gezi ve dalış amaçlı her türlü deniz ulaşımı sağlanan ( yat / tekne vb.) faaliyetlerin durdurulmasına; ayrıca, tur operatörleri veya konaklama tesisleri tarafından şehir içinde ve şehirlerarasında (AVM, kültürel gezi alanları vb.lokasyonlara) yerli ve yabancı turistlerin toplu olarak taşınmasının yasaklanmasına,

10. Halihazırda hizmetleri öncelikli hale gelen kamu sağlık kuruluşlarına ihtiyaç halinde diğer kamu kurum kuruluşlarınca imkanlar ölçüsünde personel, araç, malzeme ve lojistik desteğin sağlanmasına,

11. İnsanlara doğrudan temas etmek suretiyle hizmet vermekte olan berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işyerlerinde çalışanların maske ve eldiven kullanmaları, hijyen kurallarına azami özen göstermeleri hususunun ilgili meslek kuruluşlarına duyurulmasına,

12. İlimiz mülki sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarımızdan; yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne şekilde olursa olsun temas nedeniyle Coronavirüs (Covid-19) bulaşma / taşıma şüphesi altında olanlara, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kollukça, 14 gün süreyle ikametlerinden ayrılmamaları yönünde yazılı tebligat yapılmasına, bu kişilerden ikametgahlarından ayrılmamaları yönündeki “1. İkaz’a” uymayanlara, İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına riayet etmemekten idari para cezası (3.150 TL) uygulanmasına, yapılacak “2. Kontrolde” de ikametgahlarında bulunmadıkları tespit edilenlerin ise Valilikçe belirlenen yerlerde 14 gün süreyle sıhhi gözlem altına alınarak, haklarında tekrar idari para cezası (3.150 TL) uygulanmasına ve ayrıca TCK’nın 195. maddesi uyarınca adli işlem yapılması için adli makamlara bildirilmesine,

13. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere; a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150 TL, b. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL, c. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince, sorumlular hakkında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER uygulanmasına, iş yerlerine Kapatma/Ruhsat İptali işlemi uygulanmasına, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca 19.03.2020 tarihinde mevcudun oybirliği ile karar verilmiştir.

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.