banner113

MAHKEME YEŞİLÖZ İÇİN MAHKEME KARARINI İPTAL ETTİ

banner106

Gazipaşa Uğrak Yeşilöz Balıkçı Barınağı Projesi için “ÇED raporu gerekli değildir” kararına tepki gösteren çevrecilerin açtığı dava sonrası mahkeme kararı iptal etti.

MAHKEME YEŞİLÖZ İÇİN MAHKEME KARARINI İPTAL ETTİ
17 Ocak 2023 Salı 15:41

banner108
banner238


Alanya ve Gazipaşa arasında yapılması planlanan 'Gazipaşa Uğrak Yeşilöz Balıkçı Barınağı’ projesi hakkında Antalya Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 'ÇED Gerekli Değildir' kararı vermiş, bir grup çevreci de kararın iptali istemiyle Antalya Valiliği'ne karşı dava açmıştı. 
Antalya Valiliği'ne açılan dava nedeniyle 9 Eylül 2022'de bölgede Mahkeme Heyetiyle birlikte keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.
Bilirkişi raporunu doğrultusunda inceleme yapan Antalya 2. İdare Mahkemesi'nce, “Gazipaşa Uğrak Yeşilöz Balıkçı Barınağı” projesi hakkında verilen Antalya Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün “ÇED Gerekli Değildir” kararının uygun olmadığı kararı verildi.
Konuyla ilgili konuşan Gazipaşa Hepimizin Platformu Sözcüsü Güldane Şahin, “Yeşilöz'ün çıkışına Gazipaşa tarafına doğru Balıkçı Barınağı yapılmak istend Antalya Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 'ÇED Gerekli Değildir' raporu verildi. Bu bölgede yeşil deniz carettalarının beslendiği bir yer. Biz de Gazipaşalılar ve Alanyalılar olarak dava açtık. Zaten ne Gazipaşa ne de Alanya, balıkçı barınağını da istemiyorlardı. Çünkü hem maddi açıdan külfetli hem de doğamızı bozacaktı. Bu balıkçı barınağı inanın sadece Aytemiz’e hizmet edecekti. Mücadelemizi verdik ve kazandık. Çok
mutluyuz” dedi.

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.