Alanya Belediyesi Haftalık Olağan Encümen Toplantısı gerçekleştirildi. Encümen toplantısının ardından Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özçelik’e önce kaçakla mücadelenin devam edip etmeyeceği soruldu. 

CHP'Lİ KANDEMİR: CHP BAŞARDI HÜKÜMETİN AKLINA TASARRUF TEDBİRLERİ GELDİ! CHP'Lİ KANDEMİR: CHP BAŞARDI HÜKÜMETİN AKLINA TASARRUF TEDBİRLERİ GELDİ!

Özçelik, “1 Şubat'ta seçimle ilgili propagandamı başlattım. Propagandanın çeşitli dönemlerinde çeşitli yerlerde söylediğim şu oldu. Ben seçilirsem, 1 Nisan'dan öncesi ve sonrası, 1 Nisan'dan sonrasında mümkün olduğunca ve yetişebildiğimiz ölçüde kaçak yolla mücadele edeceğimizi, kaçak stok oluşturmayacağınızı ve bunların imkanların el verdiği ölçüde yıkılacağını ve cezalandırılacağını çeşitli defalarda söyledim. Göreve başladığımız günden itibaren de bunu uyguluyoruz, uygulamaya da devam edeceğiz. Geçmişi bırakacak mıyız? Hayır. Bununla ilgili de arkadaşlarımız çalışmalara devam ediyorlar. 
ALANYA'DA 500 BİN METREKARENİN ÜZERİNDE KAÇAK YAPI VAR
Öncesinde yapılan çok sayıda işlem var. Özellikle seçime yaklaştığımız dönemlerde maalesef halkımız bunu bir fırsat bilip buna devam etmişler, ettiler. Bunları da geriye dönük şekilde şu anda ölçümlemelerini, tespitlerini yapıyoruz ve onların da geriye dönük uygulamalarını aynı bu şekilde yapacağız. Birinci önceliğim yeni kaçak stoğu oluşturmamak. Çünkü en son aldığım rakamlara göre Alanya'da 500 bin metrekarenin üzerinde kaçak yapı varmış. Yani bugün hep beraber yola çıksak biz 500 bin metrekareyi yıkmamız, eski haline getirmemiz, düzeltmemiz bayağı bir zaman alır. Ama onları da bırakacağız anlamına geliyor mu? Özellikle son dönemde yapılıp geriye doğru ilgili çalışmalar devam edecek” dedi.  
DUR DEDİK
Dinek Mahallesi’nde paraşüt bilet satış ofislerinin yıkıldığını ancak bir büfenin yıkılmadığına yönelik iddialar bulunduğu ile ilgili soruyu cevaplayan Özçelik, “Sormadan, dinlemeden, öğrenmeden, neden yapıldığını bilmeden. A, B, C arkadaşlarımız çeşitli beyanatlar veriyor, çeşitli videolar çekiyor. Oranın aslı şudur. Özçelik’in seçim sürecinde vatandaşına vaat ettiği şeylerden birisi de Alanya'ya huzuru getirmek. Huzur içerisinde kamu kurumlarının çalışmasıyla vatandaşın yaşamasını sağlamak. Bunun çerçevesinde andığınız bölgede başlangıçta 2 tane konteyner konulmuş. Sonrasında 6-7 tane daha konteynır konulmuş. Etti 9. Biz geldik 2 tane daha konuluyordu. Dur dedik, etti 11. Orada yine yanlış bilmiyorsam 30'un üzerinde işletmeci diyelim. Bu böyle devam ederse sanıyorum 6 ay içinde oradaki konteynerler bizim tören alanımıza kadar gelecek. Bunun sonucu aynı İskele'deki huzursuzluğa gidecek. 
HUZURSUZLUK ÇIKARACAK
Bir gün orada birileri kavga edecek, huzursuzluk çıkaracak. Haklıyı, haksızı aramaya gerek yok. Biz ulusal basında meşhur olacağı z. Ben böyle bir şeye müsaade etmem. İlk 2’si benim müsaade etmem dediğim çerçevede kaldırıldı. Diğer kalanlar da Milli Emlak'ın bize yazdığı yazı çerçevesinde kaldırıldı. Bizim orayla ilgili planımız var. Bizim derdimiz oradaki insanları açıkta bırakmak değil. Rüzgarın, yağmurun altında bırakmak değil. Belediyenin öyle bir misyonu yok. Kentsel tasarım bölümüzün orası ile ilgili çalıştığı bir proje var. Bugün, yarın da bitecek. Biz oraya derli toplu sayısını şu an ben de bilmiyorum. 10-15 olur, sayısını bilmiyorum. Ama ihtiyaçla ilgili arkadaşlarımız bir de o bölgenin Milli Emlak tarafından koordinatları verilmiş. O koordinatların içerisinde belediyemizin kullanabileceği yerler var. 
BİZİM KONTROLÜMÜZDE OLACAK
O yerlerin bize verdiği izin çerçevesinde biz oraya o arkadaşlarımızın kullanabileceği masasını atıp, deskini oraya koyup bütün işlerini görebileceği yerleri biz yapacağız. Ama biz yaptığımızda tertip, düzen olacak, bizim kontrolümüzde olacak. Oraya zabıtayı, duşunu, tuvaletini de koyacağız. Hiçbir şey yok orada. İnsanlar denize gidiyor, kenara köşeye gidiyor, çalılık arıyor. Biz bunları yaparken Milli Emlak'tan bize bir yazı geldi. Biz o yazının gereğini yerine getirdik. Yarın gelse gene yerine getiririm. Benim burada eleştirdiğim şey şudur. 
BİLGİ SAHİBİ OLMADAN
Sormadan, öğrenmeden, bilgi sahibi olmadan veryansın edilmesidir. Söylüyorum. Yarın koymaya kalkarsa birisi yarın yine kaldırırım. Ben seçimin o propaganda sürecinde de söyledim. Arkadaşlar ben belediye başkanı seçilirsem bu tür Alanya'nın kalitesini düşürecek, gecekondu şekline getirecek, derme çatma yerleri yapacak olursanız bunların hiçbirine izin vermeyeceğim diye söyledim. Farklı bir şey yaptığım yok. Kimsenin bilmediği bir şey de yapmıyorum. Orayla ilgili söylediğim şey şudur. Yeni bir iskele bölgesi gibi kavgalı, dönüşlü bir alan yaratmamak. Orası tertipli, düzenli, güzel bir şekle gelecek. Ama bu süre 6 ay mı alacak? Hayır. Şu anda arkadaşlarımız çalışıyor. Oradaki hak sahipleri de bundan yararlanacak. Şu andaki sayı 30 kişi. Bunda bir sınırlama da yok. Bugün 30, yarın 60 olursa ne yapacağız? Tören yaptığımız Atatürk heykelini geçsin Gazipaşa'ya mı dayanalım?” diye konuştu.