Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Derin Üzüntü içinde. Soruşturma devam ediyor! Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Derin Üzüntü içinde. Soruşturma devam ediyor!

Diyetisyen Demir, "Kurbanlıklarımızı güvenilir yerlerden tedarik etmeli ve Belediyemizin belirlediği merkezlerde kestirmeliyiz" uyarısında bulundu. Etlerin kesimden sonra en az 5-6 saat soğuk ortamda bekletilmesi gerektiğini belirten Demir, "Etleri parçaladıktan sonra kıyma, kuşbaşı veya kemikli halde ayırıp, yiyeceğiniz porsiyonlarda buzluk veya derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Buzlukta bir ay, derin dondurucuda altı ay tazeliğini muhafaza edecektir. Aynı zamanda kavurma işlemi de kısa zamanda tüketecek şekilde buzdolabında saklanabilir. Sakatat daha çabuk bozulacağından öncelikli olarak onların tüketilmesi önerilir" dedi.

"Ateşle Et Arasında 15-20 Santimetre Boşluk Bırakmalıyız"
Et pişirme yöntemleriyle ilgili de bilgilendirme yapan Diyetisyen Demir, "Etler kendi yapısında bol miktarda yağ içerdiğinden pişirme yöntemi olarak haşlama, fırın ya da ızgara tercih edilmelidir. Mangal uygulamalarında ise ateşle et arasında en az 15-20 santimetre boşluk bırakılmalıdır. Etlerin yanında bol miktarda sebze ve salata tüketerek demir emilimini arttırmış oluruz ve dengeli beslenmiş olursunuz. Hamur tatlıları yerine, yaz mevsiminde olmamız sebebiyle sütlü tatlıları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalığı olan bireylerin bayram boyunca beslenmelerine özen göstermeleri sağlıkları açısından önemlidir. Hepinize sağlıklı, huzurlu, mutlu bir bayram diliyorum" şeklinde konuştu.
 

Editör: Hüseyin Kalaycı