Türk Patent Kurumu, 172 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’ni yayınladı.

Bültende 14 ürünün daha coğrafi işaretle tescillendiği bildirilirken, ürünlerin özellikleri aktarıldı.

Tescil edilen 14 ürün şöyle:

ALANYA ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ALANYA ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adana Şalvarı, Afşin Tava, Alaca Camili Kilimi, Alanya Fıstıklı Limonata, Arapgir Peynirli Ekmek, Beytüşşebap Jirki Kilimi, Çeşme Damla Sakızı, Datça Domatesi, Gelibolu Peynir Helvası, Hasankeyf Mehina Sarımsağı, Hatay Şeyh Mualla Yemeği, Hatay Tepsi Oruğu, Kırkağaç Çakal Pideli Paça, Siirt İçli Köftesi / Siirt Kiteli.

Kurum, sosyal medya platformu X’teki hesabından yaptığı paylaşımda da, ülkemizde tescilli bin 577 coğrafi işaret bulunduğunu, 654 başvurunun ise tescil işlemlerinin devam ettiğini belirtti.


Konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eray Erdem "Antalya’mızın 17. Coğrafi İşaretli ürünü olan Alanya Fıstıklı Limonata’nın tescili bölgemize hayırlı olsun. Alanya Belediyesine teşekkür ederiz" dedi.

Tarifin Hikayesi
Mis gibi dalından topladığımız tazecik limonlarla Alanya usulü fıstıklı limonata yaptık. İçinizi ferahlatacak az limonla çok limonata tarifini kaydetmeyi ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın!


Alanya Usulü Fıstıklı Limonata Tarifi İçin Malzemeler
4 limon (kabuğu ve suyu )
1 portakal suyu
1 su bardağı şeker
2 litre su
1 su bardağı kavrulmuş kabuğundan ayıklanmış tuzsuz yer fıstığı

Alanya Usulü Fıstıklı Limonata Tarifi Nasıl Yapılır?


Bol suda yıkadığınız limonların, kabuklarını rendenin kalın tarafıyla beyaz kısımlarının gelmemesine dikkat ederek rendeleyin. Toz şeker ekleyerek ovun.
Taze sıkılmış limonların suyunu karıştırın. Biraz bu şekilde bekletebilirsiniz. Bu şekilde bekleyen limon aromasını daha çok verecektir.
Daha sonra bir süzgeç yardımı ile süzüp, üzerine suyu ekleyin. Soğuyunca kavrulmuş ve kabuğundan ayıklanmış fıstık ile servis edin.