Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, yapılan toplantıda sokak hayvanlarının geleceğini ilgilendiren önemli bir çağrıda bulundu. Özcan, yeni kanun teklifinde öngörülen sokak hayvanlarının belirli bir süre sonra uyutulması düşüncesini "vicdanlara sığamayacak" olarak nitelendirerek, ulusal düzeyde bir kısırlaştırma seferberliği başlatılması gerektiğini vurguladı.

Özcan, yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü belirterek, Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişikliklerle birlikte bakımevi kurma zorunluluğunun getirildiğini hatırlattı. Ancak 2023 verilerine göre Türkiye genelinde sadece 237 belediyenin bakımevi bulunduğunu ifade etti.

Alanya Belediyesi'ne seslenen Özcan, turizm şehri olarak Alanya'nın uygun bir biçimde kısırlaştırma işlemlerini hızlandırması gerektiğini dile getirdi. Hayvan dostu bir şehir vizyonuyla sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Özcan, kısırlaştırma ve rehabilite edilme ile Tarım Bakanlığı ve belediyelerin iş birliği yapması gerektiğini ifade etti.

Özcan'ın çağrısına destek vermek amacıyla Türkiye genelinde eylemler düzenlenecek. Antalya'da ise 2 Haziran Pazar günü saat 16:00'da Attalos Heykeli ve Saat Kulesi'nde büyük bir eylem planlanıyor. Alanya'dan ücretsiz otobüs kaldırılacak olup, katılmak isteyenlerin belirtilen telefon numarasından ulaşmaları gerekiyor.

Otobüs kalkış yerleri ve saatleri şu şekilde:

Alanya Rotary Kulübünden Hatay/Samandağ’a Anlamlı Destek: 10 Aileye 10 Gebe Düve Bağışı Alanya Rotary Kulübünden Hatay/Samandağ’a Anlamlı Destek: 10 Aileye 10 Gebe Düve Bağışı

Alanyum: 11:30
Eski Devlet Hastanesi Kavşağı: 11:35
Hacet Meydanı: 11:40
Başkent Hastanesi: 11:50
Hal Kavşağı Çıtırım: 12:00
Otobüs Durağı: 12:05
Konaklı Saat Kulesi: 12:15
Avsallar: 12:30

 

Editör: Hüseyin Kalaycı