50 Kişilik Maliye Bakanlığı Ekibi Alanya'da Denetimde. Yoğunluk otellerde. İşte kontrol edilen evraklar! 50 Kişilik Maliye Bakanlığı Ekibi Alanya'da Denetimde. Yoğunluk otellerde. İşte kontrol edilen evraklar!

Özellikle turistik bölgelerdeki dükkan sahipleri, sezonun başlamasına rağmen beklenen hareketliliğin yaşanmadığını belirtiyor. Birçok işletme, gün boyunca hiç müşteri ağırlamadan kepenk kapatmak zorunda kalıyor. Durum böyle olunca, ekonomik sıkıntılar her geçen gün daha da derinleşiyor.

Alanya’da hediyelik eşya satan bir dükkan sahibi olan Mehmet Yılmaz, “Yıllardır bu işi yapıyorum, böyle bir sezon görmedim. Turist sayısı yok denecek kadar az. Günlerdir siftah yapmadan dükkanı kapatıyorum. Geleceğimiz konusunda endişeliyim,” diye konuştu.

Restoran işletmecisi Ayşe Demir ise, “Eskiden yaz sezonunda masa bulmak imkansızdı, şimdi ise müşterisizlikten masalar boş duruyor. Kira ve diğer giderlerimizi karşılamakta zorlanıyoruz. Birçok arkadaşım iş yerlerini kapatmayı düşünüyor,” dedi.

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, esnafın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi: “Bu yıl turizm sektörü, beklentilerin çok altında kaldı. Esnafımız büyük bir darboğazda. Acilen destek paketlerine ve turizmi canlandıracak önlemlere ihtiyaç var. Yetkililerin bu duruma kayıtsız kalmaması gerekiyor.”

Alanya turizm esnafı, yetkililerden ve hükümetten destek bekliyor. Ekonomik teşvik paketleri, vergi indirimleri ve tanıtım kampanyaları gibi önlemlerle turizmin canlandırılması gerektiğini belirtiyorlar. Aksi takdirde, birçok işletmenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Turizm sezonunun ilerleyen günlerinde durumun düzelip düzelmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Esnaf, umutsuzca eski hareketli günlere dönmeyi bekliyor

Editör: Hüseyin Kalaycı