banner158

Alanya'da gayrimenkulün tek adresi: KERİM TOPAL GAYRİMENKUL

Kerim Topal

Kerim TopalOkunma 05 Kasım 2021, 13:46


Kerim Topal Kimdir? 

13 Mayıs 1987 Alanya doğumluyum. Öğrenim durumum, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Evliyim 2 erkek çocuk babasıyım. Görüldüğü üzere Gayrimenkul işi ile uğraşıyorum. 


Öncelikle Gayrimenkul sektörü denilince, diğer meslektaşlarınız dan sizi ayıran özelliğiniz nedir? 
Diğer meslektaşlarımızdan bizi ayıran en büyük  özelliğimiz dürüstlük, güven ve samimiyettir. Etik kuralları ile çalışan kurumsal bir firmayız. Komisyon hizmet bedelimiz,  %2 alıcı %2 satıcı şeklinde çalışan, gayrimenkullerin üzerine fiyat eklemeyen, koymayan şeffaf bir ticaret yapan, bunun ile birlikte alıcı ve satıcıyı her zaman yüz yüze oturtabilen güvenilir firmayız. Bizi ayıran en büyük özelliğimiz şeffaflık diyebilirim. 


Son dönemin pandemi süreci sizce, salın-satım olayını % ‘lik olarak düşünecek olursak, ne derece etkiledi Kerim Bey? 
Pandemi sürecinin başından bu güne kadar etkilenmeyen tek sektör emlak ve inşaat diyebiliriz. Hiç durmadığı gibi işlerimiz 2 katı hatta 3 katına kadar arttı. Evet inkar etmemek gerekiyor ki; pandemi süreci ile birlikte ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı da başladı. Diğer iş verenlerle yaptığımız sohbetler sonucunda, bir çok sektörün sıkıntılı olduğunun farkındayız. Yalnız bu işletmelerden etkilenmeyen tek sektör emlak ve inşaat sektörüdür. Çünkü son 2 yıldır hayatımız da yapmadığımız satışları, çekmediğimiz ciroları çektik. 


 Kerim bey malum son zamanlar da fiyatların artması ile birlikte, gayrimenkule karşı bir güven eksikliği mevcut. Nedeni sizce nedir? 
 Güven eksikliğinin oluşması bence, fiyatların artmasıyla bir ilgisi zannımca emlak sektöründe hep var. Çünkü büyük rakamlar olduğundan dolayı insanlarda dolandırılmaktan ve kandırılmaktan korktuğu için bu durumu fiyata bağlamıyorum. Güven eksikliği, başından sonuna kadar emlak sektöründe var. Biz de bu güveni Alanya’da giderdiğimiz için o yüzden Alanya’da en iyisiyiz. 


Kerim bey diğer meslektaşlarınızdan size ayıran özelliklerden bir tanesine de, genel anlamda ki güven eksikliğini tamamen gideren bir gayrimenkul firması olduğunuzu söyleyebilir miyiz?
Kesinlikle söyleyebiliriz. Tabi ki işini düzgün yapan meslektaşlarımda var, onları tenzih ederek konuşuyorum. Güven eksikliği sadece Alanya için değil, Türkiye ve Dünya için emlak sektöründe yabancılar da olduğundan dolayı, insanlar tedirgin bir şekilde korkak davranıyor. Sonuçta büyük ticaretler ve rakamlar döndüğü için çok dikkatliler. Bizde bu sorunu ortadan kaldırdığımız için, gerçekten bizi diğer meslektaşlarımızdan ayıran en büyük özelliğimiz güven sorununu ortadan kaldırmamızdır. (Şeffaf bir şekilde iş yaparak alıcı ve satıcıyı oturtup, komisyona iş yapmak, hizmet bedelimizi almak.) Bu zaten sürüme vurduğumuz da bize yetiyor. Bu denli doğru yaptığımızı düşündüğüm işimde, bizlere zaman zaman % 3 verelim siz gerçekten işinizi iyi yapıyorsunuz diyenler oluyor. Bizler de % 2 yetiyor deyip gülümsüyoruz. 


O zaman Kerim Bey Türkiye de emlak sektörü denilince KERİM TOPAL GAYRİMENKUL güvenilir bir firmadır diyebilir miyiz? 
Genel anlamda soruya cevap verecek olursam. Türkiye Emlak konusunda güvenilir bir yer değil. O yüzden eksiklik var, o yüzden insanlar güvenilir bir emlak firmasına adeta aç ve susuz. İşte bu noktada KERİM TOPAL GAYRİMENKUL olarak bizler devreye giriyoruz. 


Kerim Bey Güvenilir bir firma sahibi olarak, diğer meslektaşlarımıza buradan seslenecek olursanız, bu güven sorununu nasıl giderebiliriz? 
Çok fazla merdiven altı ve seyyar emlak işi yapan var. Kapıcısından güvenliğine, hizmetçisinden berberine kadar bu işin uzmanı ve mesleki yeterlilik belgesi sertifikaları olmadığı halde, bu işi gayri resmi yapan çok vatandaş var. Bunları önce bir elememiz, temizlememiz gerekiyor. Durum böyle olunca elenecektir. Akabinde işini düzgün yapan ve piyasaya güven sağlayan, bu işin gerçekten uzmanı kişiler ön plana çıkacaktır. Doğal olarak bu sorunumuz da ortadan kalkacaktır. 


 $ ve € ‘nun TL karşılığında ki değerlenmesini fırsata çeviren bazı emlakçılarımız var. Sonuç olarak yabancıların da Türkiye’de ki konut alımını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Yabancıların paraları çok değerli olduğu için, ne yazık ki bizim paramızın değer kaybediyor. Bu durumdan dolayı onların burada almış olduğu 50.000 $ ya da 50.000 € ‘ya aldığı daireler onlar için bedava diyebilecek kadar uygundur. O yüzden yabancıların bence bu konuda hiçbir zararları yok, pahalıda almıyorlar. Çünkü paraları değerli. Türkiye’de uygun yatırımlar yapıyorlar. Onlar için hiçbir sakıncası yok. Bu yüzden olabildiğince konut alımları hızlandı, hızlanmaya da devam edecek. Fırsata çevirmekten bahsedecek olursak; Ev sahipleri, emlakçılardan daha fazla fırsatçılık yapıyor. Bu konuda bizde dönem dönem sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye’de yaşıyoruz para birimimiz TL yerliye yönelik projeler var mesela ; anlaşma yaptığımız rakamlara istinaden $ ve € artmasından dolayı bazı mülk sahipleri (hep değil) bu durumu fırsata çevirip anlaşma rakamımızı değiştirilmesini ve yükseltmemiz gerektiğini söylüyor. Bizler de ederinin bu olmadığını dile getiriyoruz, lakin bu tarz sorunları $ ve € kurundan dolayı yaşayabiliyoruz. 


 Kerim bey sosyal medya hesabınız da büyük bir kitleye sahipsiniz. Bu başarınızı neye borçlusunuz? 
 Evet kendi çapımızda, çok şükür bir kitleye sahibiz. Günden güne de büyüyoruz. Sosyal medya da bir aile gibi olduk artık müşterilerimiz ve takipçilerimizle bu da beni ayrıca mutlu ediyor. Orada ki farkımız bence tamamen doğal ve samimi olmamızdır. Story çekerken bile defalarca çekip içinden seçmiyoruz. Olduğu gibi çekip atıyoruz. O an ki modumuz ve enerjimiz ne ise anlık çekip paylaşıyoruz. Bu doğallık da karşı tarafa geçtiği için bizleri farklı kıldı. 


: Kerim bey peki bu profesyonelliğinizi neye borçluyuz? Eminim bunu çok merak eden takipçileriniz vardır! 
 - Tabi ki zamanla sattıkça bilgimin üzerine koydum. 
- Tecrübe edindim. 
- Yaptığım hataları tekrarlamadım. 
Evet işin aslı sizi kırmayalım, daha eksiklerim ile birlikte profesyonelim diyebilirim. 

Son olarak Kerim Topal Gayrimenkul’ü neden tercih etmeliyiz? 
Ben geldiğim yeri asla unutmadım, benim en güçlü silahım sosyal medya oldu. Bu durumda da aslında hiç iş sayfası açayım diye bir düşüncem olmamıştı. Aklıma da gelmezdi, tamamen eski bir elaman yani danışanımın bir tanesi niye instagram sayfası açmıyorsun dedi. Ve bu kelime ile başladı, hatta sayfayı ilk başta ona açtırdım. Sonrasında tamamen doğaçlama şekilde spontane videolar çekmeye başladım. İlk başta insanlar bunu yadırgadı, işte “bu çocuk ne yapıyor, çıldırmış mı? Kafayı mı yemiş?” olumlu olumsuz tepkiler aldım. Olumsuzluklar daha fazlaydı. Tabi ki ilk başka garip geldi insanlara, onlara da hak veriyorum. Sonra bu tür reklamlarım tuttuğu için, olumsuz konuşanların hepsi ortadan kayboldu. Tabi ki hedeflerimiz hayallerimiz oldukça uzun. Bu sektörü Alanya dışında tüm Türkiye’de zirveye taşımayı planlıyorum. Çünkü bundan sonra ki süreçte franchising vermeyi KERİM TOPAL GAYRİMENKUL’ÜN isim hakkını dağıtmayı düşünüyorum. Bunun için alt yapı çalışmalarını başlattım. Bu süreçte inşaat yapmıyor musun? Bizim yerimizi kat karşılığı yap diyen çok fazla arsa sahiplerimiz var. İnsanların bize olan güveninden dolayı. Ama kesinlikle yapmıyorum yapmayacağım da. Benim mesleğim GAYRİMENKUL UZMANI OLMAK  almak ve satmak. Herkes işini yapsın öngörüsündeyim. Dallanıp budaklanmak istemiyorum.

Çünkü “YAPMAK FARKLI, SATMAK ÇOK DAHA FARKLI BİRŞEY” diyorum. 
Ben bu dünyaya satıcı olarak gelmişim. “SATMAK BİZİM İŞİMİZ” 
Ben bir daire alacak olsam ya da gayrimenkul’e yatırım yapacak olsam Alanya’da KERİM TOPAL GAYRİMENKUL tercih ederdim.

 

banner159
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.