YER ALTI SU KAYNAKLARI YOK EDİLDİ
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, muz başta olmak üzere mango, avokado, ejder meyvesi gibi tropik meyvelerin üretimi için derin sondaj kuyularının açıldığı, yer altı su kaynaklarının yok edildiğini belirterek, "Kesinlikle izin verilmemelidir. Bu bitkileri dikenler, ülkemizi ve geleceği düşünmelidir" dedi. 


HER ŞEY HAKKINDA YORUM YAPIYORLAR
Kesici’nin açıklamaları Alanya’da tartışmalara neden oldu. Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Kesici "Bizim ülkemizde herkes her şeyi biliyor. Her şey hakkında yorum yapıyorlar. Biz tropikal meyve üretimine geçmek için mücadele veriyoruz. Örneğin avokadonun barındırdığı vitaminleri hepimiz biliyoruz. Şimdi bunları kapatalım mı? Benim köylüm burada 5 TL’ye limon mu eksin? Limonu da yetiştirmek zorundayız. Tropikal ürünleri de yetiştirmemiz lazım. ‘Mangoyu, ejder meyvesini kesinlikle ekmesinler’ diyorlar. Her bitki yıllık baz alındığı zaman birbirine yakın bir su tüketimi oluyor. Portakal, limon ve mandalina ekiyoruz. Onları da yazın suluyoruz. Ne yapalım, her şeyi söküp bina mı dikelim? Burada en doğru söylenmesi gereken şey ‘Özel tropikal alan oluşturulmalı ve inşaat alanı yapılmamalı’ olmalıdır. 


İÇİMİZDEKİ HAİNLER
Alanya, Gazipaşa, Anamur bölgelerini binayla betonla kapatmayacaksın. Bu mu hoşunuza gidiyor? Benim aklıma burada içerideki hainlere geliyor. Bu bölgede aşırı derecede tropikal üretim söz konusu. Üretimden daha güzel bir şey yok. Suyun eksik olduğu bölgelere suyu daha az tüketen tropikal ürünler ekeceğiz. Örneğin mango, ejder meyvesi. Ben profesörüm diyerek saçma sapan açıklamalar yapıyorlar. Büyük bir tahsilatımız yok ama direkt arazideyiz, sahadayız ve tarımla uğraşıyoruz. Emeği görüyoruz. Sonra biri profesörüm diye çıkıp açıklama yapıyor. Bizim cahilliğimiz onların profesörlüğüne on basar” 

HOTED KAHVALTIDA BULUŞTU. KURSİYERLER SERTİFİKALARINI ALDILAR! HOTED KAHVALTIDA BULUŞTU. KURSİYERLER SERTİFİKALARINI ALDILAR!


 

Editör: Haber Merkezi