VALİ AÇIKLADI: ANTALYA'DA HEDEF 20 MİLYON TURİST! VALİ AÇIKLADI: ANTALYA'DA HEDEF 20 MİLYON TURİST!

Ersoy, Türkiye’nin global pazarda yerini daha üst seviyelere taşıması için her şeyin kayıtlı, belgeli ve sertifikalı olması gerektiğini belirterek, “Eğer dünyada ilk 3’e oynuyorsan bunları kayıt altına alman gerekir. Her şeyin denetletmesi ve kontrol edilmesi lazım. Aksi durumda bu oyunda yoksun” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELER İŞİNİ DÜRÜST YAPMAMIŞ

Düşük standartta hizmet veren belediye işletme belgesi sahibi otel, motel ve pansiyon gibi tesisleri bakanlık çatısı altına almak için yasa çıkardıklarını hatırlatan Bakan Ersoy, “Oteller artık bakanlıktan Turizm İşletme Belgesi almak zorunda. Belediyeler geçmişte işini doğru dürüst yapmamışlar. Siyasi saiklerle hareket etmişler. Kaçaklara göz yumulmuş. Biz bu otellere yasa çıktıktan sonra süre tanıdık. Daha sonra da harekete geçtik. İllerin valiliklerine yazı yazdık” diye konuştu.

3000 OTEL İÇİN KAPANMA TEHLİKESİ

Valiliklere gönderdikleri yazılarla belgesini tamamlamayan işletmelere gerekenin yapılmasını istediklerini anlatan Ersoy, “4 bin tesis vardı. 1.000’i belge aldı. 3 bini için süreyi daraltıyoruz. Bazıları işlemleri hızlandırdı. Belgeyi almayan oteller kapanacak” açıklamasında bulundu.

Turizm konutunda da benzer sorunların yaşandığını anlatan Ersoy, “İskanı, ruhsatı olmayan villalar yapılmış. Bunlara ‘turizm konutu belgesi’ isteniyor. Dağ, taş villa dolmuş. Özellikle sahillerde bu durum çok fazla. ‘Belediye bana göz yumuyor, siz de göz yumun’ diyor. Biz göz yummayacağız. Bundan sonra her şey kayda alınacak” dedi.