Antalya-Alanya Otoyol Projesi Neden Başlamadı?
Antalya-Alanya Otoyol Projesi’ndeki eksiklik ve gecikmelere vurgu yapan Kaya, "2023 yılının sonunda ihalesi yapılan Antalya-Alanya Otoyolu Projesi'nin yapılmasını talep ettik, siz Serik-Konaklı Otoyol Projesi'ni ihale ettiniz. Antalya-Serik arasını ihale kapsamı dışına aldınız ve projeyi Konaklı'da bitiriyorsunuz. Konaklı’dan Alanya’ya kadar olan mevcut trafik yoğunluğu da bu şekilde daha da artacak. Asıl yol ihtiyacı olan bölgeleri kapsam dışı bıraktınız. Bu projenin yapımına da henüz başlamadınız" ifadelerini kullandı.

Antalyamız Tasarruf Tedbirleriyle Mağdur Ediliyor mu?
Kaya, Antalya’nın milli ekonomiye yüksek katkılar sağlayan bir şehir olduğunu belirterek, “Almanya'dan bir turist Antalya'ya üç saatte geliyor, aynı turist havalimanından Alanya'ya 110 kilometrelik yolu üç buçuk saatte gidemiyor. Antalya'mızı bir de tasarruf tedbirleriyle mi mağdur edeceksiniz?” diyerek tepki gösterdi. Antalya Havalimanı'nı Gazipaşa Havalimanı'na bağlayacak bir raylı sistem projesi olup olmadığını soran Kaya, “Alternatif turizm yolu yaptınız, onu da eksik bıraktınız” dedi.

Alanyalı Çiftçiler ve Ulaşım Problemleri
Tarım sektöründeki sulama altyapısının yetersiz olduğunu vurgulayan Kaya, “Yeniköy Barajı'nın yüzde 70'i tamamlanmış olup kalan kısmının da ivedilikle tamamlanarak 2025 yılı sulama sezonunda üreticilerimize su verilmesi gerekmektedir. Dimçayı Barajı'nın son etabındaki hususların giderilmesi, Alanya’mızdaki çiftçilerin mağduriyetini azaltacaktır” dedi. Ayrıca, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 1 Temmuz 2024’ten itibaren tarımsal elektrik aboneliklerine uygulanan yüzde 30 enerji zammının kabul edilemez olduğunu belirten Kaya, “Bu zammın sübvanse edilmesi gerekmektedir” dedi.

Başkan Özçelik son kez uyardı: Üçüncü tura başladık! Başkan Özçelik son kez uyardı: Üçüncü tura başladık!

Sonuç ve Talepler
Kaya, “Örtü altı seracılık yapan çiftçilerimizin maliyetleri çok yüksek olduğundan bu üreticilerimize pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini düşünüyoruz” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı. Ayrıca, Alanya’daki mevcut çevre yolunun Tosmur Kavşağı'ndan Demirtaş'a kadarki kısmının acilen açılması gerektiğini vurguladı ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı terminal binasının modernize edilmesini talep etti.

Editör: Hüseyin Kalaycı