Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ekipleri, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte kapsamlı bir denetim takvimi oluşturdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye verdikleri önemi vurgularken, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek," şeklinde açıklamada bulundu.

Yoğun Denetim Programı

Denetimlerin ağırlık verileceği bölgeler arasında Antalya, Muğla ve İzmir gibi turizm merkezleri yer alıyor. Bu amaçla, bu illere yüzlerce denetim personeli takviyesi yapıldı. Denetimler, gece faaliyet gösteren eğlence mekanları, yat turizmi, beach clublar, otel ve pansiyonları kapsayacak. Ayrıca, restoranlar ve işlek cadde ve sokaklardaki işletmeler de denetim kapsamında olacak. Özellikle gece kulübü, restoran ve beach clublarda hasılat tespitleri yapılacak.

Alanya'da Korkutan Yangın: Büyük Hasar, Can Kaybı Yok Alanya'da Korkutan Yangın: Büyük Hasar, Can Kaybı Yok

Konut Kiralamaları da Takipte

GİB ekipleri, denetimlerde günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verecek. 2023 yılına ilişkin yazlık kiralama analiz çalışmaları yapılırken, gelir elde ettiği tespit edilen mükellefler izaha davet edilecek ve gönüllü uyumla beyanda bulunmaları sağlanacak.

Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve kiralama potansiyeli bulunan konutlar da denetlenecek.

Bu denetimlerle, yaz sezonunda turizm bölgelerinde kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi ve vergi gelirlerinin artırılması hedefleniyor. Bakanlık, denetimlerin etkili bir şekilde sürdürülmesi için tüm ekiplerin hazır olduğunu ve gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

Muhabir: Şeymanur İrem DURAK