BAŞKAN ÖZÇELİK: 2500 DENETİM YAPILDI. YÜZDE 35'İ RUHSATSIZ BAŞKAN ÖZÇELİK: 2500 DENETİM YAPILDI. YÜZDE 35'İ RUHSATSIZ

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın canlı yayın konuğu olan Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, seçim süreci ve görevi devraldıktan sonra yaşananlara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. 


- Alanya’da 74 yıl sonra bir CHP’li belediye başkanı kazandı, nasıl oldu da oldu bu?

Genel Başkanımız Özgül Özel Türkiye İttifakı demişti. Biz de Alanya İttifakı dedik. Türkiye İttifakı’yla birleştirdik, birleşelim dedik. Birleşe birleşe kazandık. Her kesimden oy talep ettik. Her siyesi görüşten, dostlardan ahbaplardan oy talep ettik birleşe birleşe kazandık. İşimiz gücümüz Alanya olacak dedik. Alanya halkı da buna teveccüh gösterdi ve sonucunda da bu sonucu elde ettik. 

KAZANACAĞIMIZA İNANIYORDUK VE KAZANDIK
- Kazanmayı bekliyor muydunuz?

Kazanmayı bekliyordum. Kazanacağımıza da inanıyordum. Hem Türkiye’nin koşulları. Hem Alanya’daki 2 rakip arkadaşımızın kendi aralarındaki rekabet ve bizim kendimizi biraz daha iyi anlatabilmemiz. Biz Bütün bunları kendi lehimize çevirebilmek için sahaya çıkalım dedik. Birleşelim dedik. Başından sonuna kadar rakiplerimiz hakkında hiç kötü laf etmeyeceğiz dedik. Etmedik de. Benim politika ve siyasete girmeden önce de düşüncelerim insanlar yapacaklarını anlatarak bir yere gelmeli. Bir de efendim ben neler yapacağımı halkıma anlattım ekibimle beraber. Bunları bunları yapacağız dedik ve sonunda başardık. Rakiplerimizle ilgili ‘A’sı var, B’si var diye hiç konuşmadık. konuşmayacağız da. 

HALK NELER YAPACAĞIMIZI ANLATTIK
- Sizden önceki konuklarım da sizin gibi rakipleri kötülemekten ziyade yapacaklarını anlatmış, siz ne yaptınız peki?

Halka ne yapacağımızı anlattık. Belediye başkanı olduğumuzda belediyecilik hizmetlerinin Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve sosyal belediyecilik anlayışının nasıl olduğunu anlattık. Ne anlattık. Emekliler için neler yapabileceğimizi, dar gelirliler için neler yapabileceğimizi anlattık. Bir de biliyorsunuz Alanya bir tatil cenneti aslında. Ama bu tatil cennetinde halkın denize gireceği sosyalleşeceği yerler çok yoktu bunları yapacağımızı anlattık. Seçimden sonra da ilk yaptığımız şeyler bunlar aslında. Koca koca projeler değil. 

ALANYA MERKEZDE YATAK KALMADI
- Alanya’yı anlatır mısınız bize.

Alanya yaklaşık 400 bin nüfusu olan, 50 bin civarında 215’i aşkın ülkeden yerleşik yabancının yaşadığı bir kent. Yılda yaklaşık 3 milyon misafir ağırlıyoruz. 70 bin civarında da yatak kapasitemiz var. 1980’li yıllardan 2000’li yılların başına kadar pansiyonculuk yaygındı. Yıllarca bizim de kendimize ait küçük otelimiz oldu. Yıllarca insanlar bize eşini çocuğunu gönderir son birkaç gün de kendileri gelir tatil yaparlardı. Son yıllarda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Alanya merkezdeki konaklama tesislerinin büyük bölümü yıkıldı. Bunları apartmanlara çevirdiler. Alanya merkezde neredeyse yatak kapasitesi kalmadı. Var ama neredeyse öldürdük. 

BİRLEŞ ALANYA SLOGANI
Ben seçim döneminde propaganda süresince 6 okumu taktım, 1 Nisan sabahı da yakama Türk bayrağını taktım. Çünkü ben Alanya’da hem MHP hem AK Parti hem de İYİ Partili seçmenden de ‘Birleş Alanya’ sloganı ile oy aldım. O zaman o gün itibariyle Alanya halkının başkanıyım.


İL OLMAYI DESTEKLİYORUM AMA LİSTEDEN ÇIKARILDIK
- Alanya’nın il olmasını destekliyor musunuz?

Alanya’nın il olmasını kesinlikle destekliyorum. Alanya il olmalı çünkü Alanya’nın ürettiği vergi katma değer çok fazla. Ve devlet imkanlarından Alanya yararlanmalı. Ama abana sorarsanız 3-2 yıl içerisinde Alanya’yı il yapar mı ulusal iktidar yapmaz diye düşünüyorum. Seçim dönemimizde TUİK’in yayınlamış olduğu bir istatistik vardı il olabilecek ilçeler listesi. Alanya her zaman o listede üst sıralarda olurdu. Ama seçim sonrası o listeden çıktık. 

KARMAŞA, KAOS İÇİNDE BİR ALANYA BELEDİYESİ
- Seçildiniz ne buldunuz Alanya belediyesinde?

Karmaşa, kaos, kimin ne yaptığı birimler bazında belli olsa da; çok basitinden detaya inmiş olacağım ama her bölüm kendi satın almasını yaparsa olmaz. Bunun arkasında herkes her şeyi arayabilir, bulabilir buluyoruz da zaten. 

 BORÇ ÇOK
- Borç var mı borç?

Borç var. Ben de propaganda dönemim boyunca borçları asacağımızı söylemiştim astım da ama astığımız biliyorsunuz kayıtlara girmiş, resmileşmiş borçlar. O zaman 1.1 milyar TL borç var idi ama önceki yönetim döneminde hak edişleri yapılmış fatura kesilme aşamasına gelmiş ihaleler var bunları seçimden sonra kesin denilmiş bunlar da 300-350 milyon civarında. SGK’ya olan borçlar var. Bunlar kamu borcu diye koymadık. Artı kıdem tazminatları var önememiş. Bunları topladığınız zaman 2 milyara dayanan bir borcumuz var. 

SIZLANMA MAKAMI DEĞİLDİR
- Aldığınız tablo karmaşık olabilir, borçlar olabilir. Mazeret üretmek yok ne yapacaksınız bu 5 yılda?

Bu makam sızlanma makamı değil, hizmet üretme makamı. İlk yapacağım iş adamı kimliğimden gelen sistemi döndürmek adına gelirleri arttırıp fuzuli giderleri azaltma olacak. Bununla ilgili çalışmalarımıza da başladık. Elimizde fazla olan 30 civarındaki aracı gönderdik. Belediyeye maliyeti yaklaşık 30 milyon lira. Gelirleri arttırmak lazım. Son yaptığımız belediye mülklerine ait taşınmaz kiralamalarında 7-8, 10 katlara varan artışlar sağlıyoruz. Yani giderleri düşüreceğiz gelirleri arttıracağız. Sonrasında da vaatlerimizi yerine getireceğiz. Ekonomik durumumuz belli. Emeklinin durumu belli, maaşla sabit gelirle yaşayanlarının durumu belli. Alanya’nın içerisinde belediyeye ait mekanlar var. Biz bunları tekrar belediyeye kazandırıyoruz. 
ALANYA PAHALI BİR KENT
Alanya Türkiye’nin en pahalı kentlerinden biri bir tostu 200 TL’ye yiyorsunuz. Tatil için Alanya’ya gelenlerin ekonomisi bir miktar iyi olsa da ama benim yerli halkım bunu karşılayamıyor. Dolayısı ile belediyenin mülkü olan yerlerde kendi işletmemizle insanların daha ekonomik yiyip içebileceği alanlar oluşturacağız. Bununla ilgili Alanya’nın mülkleriyle ilgili çalışmalarına başladık. 

KAÇAK YAPI İLE MÜCADELE
Biz biraz kaçak yapılaşmayla mücadeleyle ilgili hızlı başladık galiba, biraz tepkiler de aldık. Ama ben halkıma söz verdim. Geçmişle ilgili mücadeleme devam edeceğim, yeni dönemin içinde babamın oğlu da olsa izin vermeyeceğimi söyledim. Bu da ses getirmiş herhalde. İzin vermemek ve bununla mücadele etmek konusunda son derece kararlıyım. Alanya’yı gecekondu şehrine döndürdük. 

6 METREKAREDEN 36 METREKARE OLMUŞ
Büfeler vermişiz. 6 metrekare demişiz ama şu an neredeyse tamamı 36 metrekare. Bunları hiç kontrol etmemişiz. Büfelerde sadece meyve satalım denilmiş ama amacının dışına çıkmış. Ben göreve ilk geldiğimde bölümlerdeki çalışan ve araç sayılarını istedim. Bölümle ilgili maliyet çalışmalarını istedim. Büfelerle ilgili bölümden de bana büfelerle ilgili bir sayı verin dedim. Resmiyette olan bir sayı var 29 dün akşam itibari ile 40 tane oldu. Büfeler doğurdu. Kazan doğurduktan sonra büfeler de doğursun. 11 tane kaydı küreği olmayan büfemiz elimizde. Bunlarla ilgili çalışacağız. Arkadaşlarımla da konuştum. İlk kapısına gidip seni tespit ettim şu kadar ceza veriyorum demeyeceğiz bu benim anlayışıma ters. İlk arkadaşlarımız gidiyor söylüyoruz. Kaldırmazlarsa arkasından biz kaldırıyoruz. Bunun arasında bize oy verenlerde var mutlaka. 
30 YILINI İNŞAA EDECEĞİZ
Bizim planlamalarımızı arasında belki biz görürüz görmeyiz. 30 yıl sonra iyi ki biz bu belediye başkanına oy vermişiz dedirtmek istiyoruz . Alanya için adalar bazında bir master plan hazırladık. Alanya’nın 30 yıl sonra ne olacağını içeren bir plan birkaç yıla tamamlarız. Alanya karmaşa halinde. Her kez bir yerlere bir şeyler yapmış. Alanya’yı 30 yıl sonrasında ‘evet şimdi olmuş’ dedirtmemiz lazım.”