Brokoli, lahanagiller familyasına ait biyoyararlılığı yüksek besleyici bir besindir. İçeriğinde bulunan fitokimyasal - biyoaktif mikromaddeler ve sülforafan  sebebiyle vücuda oldukça  yararlıdır.

Brokolinin besin öğeleri ; Brokoli 100 gramında  33,7 kcali bulunur ,E vitamini (α-tokoferol), A vitamini (β-karoten), C vitamini (askorbik asit), Folik asit/ folat (B9 vitamini), K vitamini, Tiamin (B1 vitamini), Riboflavin (B2 vitamini)
Niasin (B3 vitamini) bu vitaminlerin hepsi brokolide oldukça fazla şekilde bulunur. Bu da brokolinin ne kadar multivitamin deposu olduğunun kanıtııdır. Bu vitaminler çoğu hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkilidir.

Alanya'da Motosiklet Denetimi: 137 Araç Hakkında İşlem Yapıldı Alanya'da Motosiklet Denetimi: 137 Araç Hakkında İşlem Yapıldı

Bu hastalıklar ; 
Kanser: Sülforafan ve diğer bileşenler, vücutta kanser hücresi oluşumunu engeller.
 
Diyabet: İçerdiği diyet lifi ve sülforafan, kan şekerine düşürür bu da yüksek kan şekerini regüle ederek ani iniş çıkışları engeller. 

Kalp-damar hastalıkları: Karotenoid ve lif yardımıyla kan da ki triıglserid seviyesinin düşürekek kolestrolü engeller.

Osteoartrit: Eklem arasında sıvıların ve kıkırdak dokunun korunmasını  sağlar 
Şizofreni: içeriğinde sülforafan maddesi beyin hücrelerini yeniler bu sayede şizofreni gibi hastalıklar engellenmiş olunur.
 

Editör: Haber Merkezi