banner158

"Bu kapı sizin, biz bu kapının nöbetçisi ve Hizmetçisiyiz"

Recep Çalış

Recep ÇalışOkunma 05 Aralık 2017, 11:17

Bugün ki konuğumuz Alanya Şoförler, Otomobilciler, Taksiciler ve Kamyoncular odası Başkan adayı Recep Çalış

Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1970 Alanya'nın Hocalar köyünde dünyaya geldim. İlkokulu köyümdeki okulda tamamladım. Ortaokul ve lise tahsilimi de Alanya lisesinde bitirerek, daha sonra çalışma hayatına atıldım. İlk olarak Konaklı halinde katip olarak işe başladım. 8 yıldır mesleğimi sürdürdükten sonra 1995 yılının yaz sezonunda taksicilik mesleğime başladım...22 yıldır Alaaddin beach takside mesleğimi sizlerle birlikte sürdürmekdeyim. 1999 ve 2005 yılları arasında 6 yıllık bir süre içerisinde esnaf arkadaşlarımızın vermiş olduğu destekle onların temsilen Alanya şoförler odasının yönetiminde bulundum. 2005'den sonra tekrar iş hayatıma döndüm. 2010-2014 yılında yapılan Alanya şoförler odası seçimlerinde aday oldum. Ancak üyelerimiz demokratik haklarını kulanarak rakiplerimize onay vermiştir. Biz buna saygı duyduk. Ama bu çıktığımız yolda paçalarımızı hiç indermeden, mücadeleye devam ettik taaki bugünlere gelene kadar, tekrar yeniden Alanya Şoförler odasına aday olduğumuzu kamuoyuna beyan ettik. Ve şuanda ekibimle beraber üyelerimizi ziyaret ederek projelemizi anlatmaya çalışıyoruz...

Neden aday oldunuz?
Alanya Şoförler odasında 6 yıllık yapmış olduğum yöneticilik deneyimimi ve mesleki tecrübemi üyelerimizin lehine dönüştürebilmek, sosyal ve ekonomik yaşamlarına katkı sağlayabilmek, aynı zamanda görmüş olduğumuz eksiklikleri giderebilmek amacıyla yeniden odamıza aday oldum. 

Gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?
Geçmiş 2 dönemden farklı olarak bu yeni dönem için çalışma programımızı tamamen üyelerimizin ekonomisine endeskli hazırlamaya gayret gösterdik. Öncelikle hedefimiz son yıllarda sayısını bile tasarruf edemeyeceğimiz, free servisler ve bunlarla mücadale olacaktır. Amacımız iş potansiyelimize ortak olan kesimlerle mücadele ederek turizm girdilerinden  kaybettiğimiz payın tekrar esnafımıza geri kazandırılmasını sağlamak olacaktır. Ayrıca 22 yıldır taksicilik yapmam vesilesiyle esnafımın hangi alanlarda daha iyi kazanç sağlayacağı bilincinde olmam sebebiyle Alanya kalemizin ve Dim mağaramızın kapanış saatlerinin özellikle yaz dönemlerinde bir iki saat yada mümkün olduğu süre içerisinde uzatılması ve hatta Alanyamıza bir çehre kazandıran teleferik hizmetinin kapanma saatine kadar gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra Alanya kalemizin akşam saatlerinde açık tutulmasıyla birlikte ilgili makam ve yerel yönetimlerle istişare ederek bu konuda çalışma yapacağız... Amacımız kazanacağım bu süreç içerisinde daha çok esnafımızın kaleye müşteri taşıması ve daha fazla ekonomik girdi sağlamasıdır.  

AKARYAKIT-SİGORTA VE PERİYODİK BAKIMLAR
Ayrıca esnafımızın ticari faaliyetlerinden doğan giderlerininde son derece yüksek olduğu kanaatinde olmam sebebiyle özellikle akaryakıt, sigorta, periyodik bakım giderleri, yedek parça, lastik ve akü vs... giderlerinin asgariye indirilebilmesi amacıyla bölgemizdeki bu tür ticari faaliyeti sürdüren işletmecilerle bir araya gelerek, elimizdeki mevcut araç parkını ve bu araçlarımızın yıllık tüketimlerini ortaya koyarak ilgili işletmecilerimizden esnaflarımız adına bir indirim talep ederek, sağlamış olduğumuz bu indirim oranlarını kendilerine bildirimde bulunararak, ticari faaliyet için yaptıkları harcamaların azalması yönünde bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz...Bildiğiniz üzere üreterek kar edebildiğimiz gibi yaptığımız ticaretlerde de belirli indirimler kazanarak yine bir ekonomi girdi sağlamış olabiliriz. 

TAKSİ-KAMYON-KAMYONET
Bunları hayata geçirmeye çalışırken, öncelikle bölgesel anlamda istatistik çalışmaları yaparak bölgemiz gelenindeki ticari faaliyeti gösteren araçların (taksi-kamyon-kamyonet) sayılarının tespitlerini yaparak ve tüketim kapasitelerini de ortaya koyarak esnafımız adına tüketmiş olduğumuz akaryakıt üzerindeki vergiler konusunda devletimiz ön görebileceği şartlarda esnafımız adına bir indirim talep edilmesi hususunu öncelikle Federasyonumuza, ayrıca Federasyonumuz kanalıyla da ilgili bakanlıklarımıza taşıyarak bu konuda bizler de devletimizin birer ferdi olarak bir hak talep etme konusunda (indirimli akaryakıt) gerekli müracaatları yapmak için çalışacağız..

GEZİ DÜZENLENECEK
Üyelerimizin yetkisini aldığımız takdirde öncelikle üyelerimize yönelik gezilerin devamını sağlamak ayrıca bu seyahatlerin özellikle esnafımızın para kazandığı milletlerin ülkelerine düzenlemeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz ise hem gezip görmek hem de yurt dışındaki taksicilik faaliyetleri konusunda bilgiler edinmek ve geriye döndüğümüzde mesleki açıdan ne tür eksikliklerimizin olduğunu değerlendirerek, varsa hizmetlerimiz her hangi bir aksaklık bunların giderilmesiyle ilgili gerekli çalışmaları yapmak. 
Kamyoncu esnaflarınıza yönelik nasıl bir çalışmanız olacak?
Öncelikle geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Kamyoncular Kooperatif Başkanımız abimiz sayın Ahmet Uyar'ı da buradan rahmetle anıyorum. Burada özellikle kamyoncu esnafımız konusunda ciddi bir çalışma yaparak, arkadaşlarımız mevcut odamızın üstünde konuşlanmaya devam etmesi şartı ile bu üyelerimize gerek devletimizinden gerek ise yerel idareden bir park alanı tahsisi yapılması konusunda çalışmamız olacaktır. Amacımız esnafımız yoldan geldiğinde güvenli bir şekilde aracını park edip, gözü arkadan kalmadan evine gitmesidir. 


Mevcut oda başkanı Ali Akkaya, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir televizyon programında, "Ben oda başkanlığını bırakıyorum ve yerel seçimlerde ise Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'i destekleyeceğim" beyanı sizce doğru bir yaklaşım mı? Sizce bir oda başkanının taraflı olması mı yoksa tarafsız mı olması gerekiyor?

Doğrusu bu sorunun muhattabı bu sözü sarfeden mevcut başkanımız Ali Akkaya'dır. Ben mevcut oda başkanı olsaydım kesinlikle taraflı bir ifade kullanmazdım. Ben sadece esnafımın ekmeğini ve çıkarlarını koruyan her iki belediye başkanımızında yanında olduğumu ve olacağımı ifade ederdim. Büyükşehir yasasından sonra ulaşım sektörünün bütün işlemlerinin Antalya Büyükşehir belediyemize devredilmesi sebebiyle, biz hem Antalya Büyükşehir Belediyemize hem de esnafımın Alanya da para kazandığı için Alanya belediyemize muhtaç olduğumuz bilincinde olmamızdan dolayı, kurumumuzun siyaset bir üstü kurum olması sebebiyle kesinlikle hiç bir siyasi söylem ve polemiğe girmezdim. Çünki hem Sayın Menderes Türel ve Sayın Adem Murat Yücel başkanlarımız bizim için son derece önemli ve değerlidirler. Biz seçimi kazandığımız takdirde kendileriyle birlikte çalışmaktan ve esnafımız yararına üreteceğimiz projelerde kendilerinden destek almaktan son derece onur duyacağız. 


Üyeleriniz yanı sıra ailelerine karşı oda olarak nasıl bir hizmet vermeyi düşünüyorsunuz?
Mevcut yönetici arkadaşlarımızın oda olarak üyelerimizin üniversitede okuyan talebelerine sağlamış olduğu bursların odamızın ekonomisinin el verdiği ölçülerde mümkünce arttırılarak, devamını sağlamak. 


Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Özellikle evimden çıktığımda odamızın kapısından başka açacak bir kapımım olmayacağımı tüm üyelerime taaahhüt ediyorum. Gönlüm arzu ederdi ki oda başkanımız sayın Ali Akkaya aday olmayacağını açıkladıktan sonra her ikimizi ve üyelerimizi de odamıza davet ederek aday olmadığını tekrar beyan edip her ikimize de başarılar dileyerek, eşit mesafede olacağını söylemesini umut ederdim. Ancak böyle bir davranışının olmadığı hepimizin tarafından görüldü. Buna rağmen bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı şahsına ve ekibine teşekkür eder bundan sonraki hayatında başarılar dilerim. Çünki neticede onlarda bizim arkadaşlarımız ve sonuç olarak hepimiz aynı geminin içindeyiz. 

Odamızın asıl sahibi sizlersiniz. Makam ve mevkiler yani bizler gelip geçiyiz. Üyelerimizin ilk görevi de odalarına sahip çıkmak olmalıdır. Bizleri itici güç olarak motive edecek olan unsurlar sizlersiniz. Ben bugün sizinle beraber yürüyebilmek adına bu yola çıktım. Kendimi önce size sonra Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Ayrıca odamızda görev yapmış olup ta Hakkın Rahmetine kavuşmuş olan oda başkanlarımıza ve üyelerimize Allah'dan Rahmet diliyorum. Hayatta olan tüm üyelerime sağlık bir ömür temenni ediyorum...

 
banner159
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.