Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kongresi öncesi sürpriz bir gelişme yaşandı. İlçe Başkan Adayı olduğunu açıklayan Mehmet Okyanus yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“25 Ağustos Cuma Günü Yapılacak Olana Cumhuriyet Halk Partisi Alanya İlçe başkanlığı seçimlerde öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi, aileme ve kamuoyunu bilgilendirme gereğinde bulundum. Bilindiği üzere çıkmış olduğumuz bir ilçe başkanlığı çalışmamız esnasında önceliğimiz gençlerimiz olacak diye her ortamda üstüne basa basa dillendirdik. Süreç ilerlerken delege seçimleri gerçekleşti. Alanyamızda 17 doğal olmak üzere 417 delege seçimleri sona erdi.
Delege seçimleri sonrası partimizi daha ileri götürebilmek özellikle kırsalda temsil edilmek üzere yaptığımız çalışmalar sonrasında ve önümüzdeki yerel seçimlere partimizi nasıl hazırlayacağımız konusundaki endişelerimizi ön pilana koyduk.
Görüşmelerimiz sonrasında genç ve dinamik bir ekib kurarak partimizi güçlendirelim düşüncesi ile öncelikle Başkan Adayı Bülent Kandemir ile bir araya geldim. Partimiz için önümüzdeki dönemde kafamızda şekillenen soru işaretlerini anlattık. Özellikle gençlerin bu süreçte parti yönetiminde olması gerektiğini önceki dönem yöneticilerinin bu dönem görev verilmemesi gerektiğini izah etmek istedik. Hatta üç aday biraraya gelerek ortak bir aday çıkartalım teklifimizi reddettiler. Bu görüşmeden sonra yine partisini gönül vermiş geleceği düşünen bir ilçe başkan adayı olarak üzerime düşen görevi biliyordum ki üç adaylı bir seçimde listelere giren 64 kişi partiden uzaklaşacak ve bir ayrım süreci devam edeceğini öngördüm. Partililerimizinde isteği üzerine Gökhan Sipahioğlu ile görüşmeler yaptık. Onunda gençlerden yana bir tavır sergilediğini partimizde gençlere yer verilmesi gerektiğini anlattık. Görüşmelerimiz sonrası partimizi daha güçlü yapabilmemiz adına adaylıktan çekilme kararı aldım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bundan tam 96 sene önce Gençliğe Hitabe yazıp şu sözü söyledi, ‘
Vatanın tüm ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır’.
Atamızın bu sözünü kendime ilke belirliyor ve Alanya İlçe Başkanı adaylığımdan çekildiğimi tüm kamuonuna açıklıyorum.
Bizim partimizde önü açık, çalışkan pırıl pırıl gençlerimiz var. Her zaman bunu savundum ve savunacağım.”