"Antalya Turizmine Olumsuz Bir Etki Beklemiyoruz"

FTI'nın iflasının ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Şahin, Antalya turizminin bu durumdan olumsuz etkilenmeyeceğini belirtti. Şahin, "Antalya turizminin totaline olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyoruz. Bu konuda herkesin içi rahat olsun" dedi.

Yat Limanı Kavşağında Kazasız Gün Geçmiyor Yat Limanı Kavşağında Kazasız Gün Geçmiyor

"Turistler Mağdur Olmayacak"

Vali Şahin, Antalya'da tatillerini yapan yaklaşık 18 bin turistin iflastan etkilendiğini ve otelcilerin mağdur olan turistlerin geri dönüşlerini planladığını söyledi. "Hiçbir sıkıntı olmadan bu turistleri bizim otelcilerimiz tatillerini yapıp geri dönüşlerini planladı. Bundan sonraki dönem için de zaten gelmemişlerdi. Dolayısıyla bir alan açıldı, rezervasyon iptalleri olacak. Bununla ilgili tedbirler alındı. Vakit var, bu daha önce yaşanan iflaslarla ilgili büyük çaplı bir etki yapacağını düşünmüyoruz" dedi.

Alanya'da Otelciler de Etkilendi

FTI'nın iflası, Alanya'daki otelcileri de olumsuz etkiledi. Alanya'da birçok otel, FTI aracılığıyla gelen turistlerden gelir elde ediyordu. Otelciler, yaşanan bu gelişmelerden dolayı endişeli ancak Vali Şahin, bu konuda da gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

"Herkesin İçi Rahat Olsun"

Vali Şahin, FTI'nın iflasının Antalya turizmi üzerinde Thomas Cook'un iflası dönemindeki kadar büyük bir etki yaratmayacağını vurguladı. "Antalya turizmi daha tedbirli, bir sigorta mekanizması da işliyor. Dolayısıyla FTI'ın Antalya turizminin totaline olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyoruz. İlk izlenimler olumsuzdu, ama her geçen gün daha da bu konunun çözüleceği yönünde gidiyoruz. Bu konuda herkesin içi rahat olsun. Bir miktar kış turizmi ile ilgili şüpheler oluştu ama önümüzde ciddi bir vakit var. Bunu da bizim Antalya turizminin dinamiklerinin hızlı bir şekilde o boşlukları dolduracağını düşünüyorum. Eski yıllarda Thomas Cook'un döneminde yaşanan olayların bu dönemde yaşanması söz konusu olmayacak" ifadelerini kullandı.

Alanya'nın Turizm Dinamikleri Hazır

Alanya'daki turizmciler de Vali Şahin'in açıklamalarına katılıyor. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya'nın turizm potansiyelinin bu tür krizlerin üstesinden gelebilecek kapasitede olduğunu belirtti. "Alanya, her zaman olduğu gibi bu krizi de aşacak güçtedir. FTI'ın iflası bizi kısa vadede etkilemiş olabilir, ancak uzun vadede turizm dinamiklerimiz bu boşluğu hızla dolduracaktır" dedi.

Antalya ve Alanya'da turizmciler, FTI'nın iflasının olumsuz etkilerini minimize etmek için tedbirlerini almış durumda. Turizm sektöründeki bu tür krizler, bölgenin güçlü turizm dinamikleri sayesinde aşılabilir nitelikte görülüyor.

Muhabir: MUHİTTİN ALP