"FTI İflasıyla Tatildeki 65 Bin Müşteri Alman Seyahat Sigortası Fonu'nun Güvencesinde"

Alman Seyahat Sigortası Fonu, Avrupa'nın üçüncü büyük seyahat grubu olan FTI'ın iflasıyla ortaya çıkan krizi yönetmeye çalışıyor. Şu anda fonda 750 milyon euro civarında para olduğu belirtilirken, FTI'ın seyahatte olan 65 bin civarındaki müşterisinin evlerine dönebilmesi için hava yolu şirketleri ile anlaşmalar imzalandı.

Alman Seyahat Sigortası Fonu'nun başında bulunan Ali Arnaout ve Stefan Mees, FTI'ın müşterilerinin parasının geri ödenmesini sağlamak için çaba gösterirken, tatilde olan müşterilerin 10 Haziran'a kadar olan seyahatlerinin gerçekleştirilmesi için önlemler alındı. Ancak 10 Haziran sonrası için yapılan rezervasyonlarda belirsizlik devam ediyor.

FTI'ın iflasının getirdiği bir diğer sorun ise, otellerin FTI'dan ödemelerini alamadıklarını belirterek tatilde olan müşterilerden para istemeleri. Bu durumun sadece birkaç bireysel vakada yaşandığı belirtilse de, konuyla ilgili çalışmalar sürüyor.

Alman Seyahat Birliği Başkanı Norbert Fiebig, belirsizliğin bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirterek DRSF yönetimine ve FTI'a çağrıda bulundu.


Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, turizm sezonunun başında olunduğunu belirterek, Alanya'nın Türk misafirperverliğiyle tatilcileri ağırlamaya devam edeceğini vurguladı. Özçelik, turizm sektöründeki krizi aşmak için tüm paydaşlarla iş birliği içinde çalışacaklarını ifade etti.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Eray Erdem, FTI'ın iflasının turizm sektörüne olası etkilerini değerlendirmek üzere turizm dernekleri ve yetkililerle bir araya geldiklerini belirtti. Erdem, Alanya'nın misafirperverliğini ön plana çıkararak, turistlerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için iş birliği içinde olacaklarını söyledi.

TatilBudur'dan Bayram Dönemi İçin Rekor Talep: Alanya Zirvede TatilBudur'dan Bayram Dönemi İçin Rekor Talep: Alanya Zirvede

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise, içeride kalan misafirlerle ilgili şu an için bir sorun olmadığını belirtti. Sili, Türk misafirperverliğini ön planda tutarak, turistlere herhangi bir mağduriyet yaşatmamak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
 


 

Editör: Hüseyin Kalaycı